07.11.2014

Nejlepší starostové pojedou do Štrasburku

Poznat evropské instituce, jejich vliv na města i obce a navázat osobní kontakty. To vše budou moci vítězové soutěže „Nejlepší starosta / primátor 2010-2014“ na pracovní cestě do Štrasburku. Uskuteční se v prosinci na základě nabídky europoslance Jiřího Pospíšila. 

Poznat evropské instituce, jejich vliv na města i obce a navázat osobní kontakty. To vše budou moci vítězové soutěže „Nejlepší starosta / primátor 2010-2014“ na pracovní cestě do Štrasburku. Uskuteční se v prosinci na základě nabídky a ve spolupráci s europoslancem Jiřím Pospíšilem. Ve francouzském Alsasku se představitelé samospráv mimo jiné seznámí s  fungováním Evropského parlamentu a Rady Evropy, s konkrétními dopady evropských zákonů na tuzemskou samosprávu a také s možnostmi, jak ovlivňovat dění v Evropské unii.   

„Evropu si u nás starostové nejčastěji spojují s evropskými fondy, byrokracií a formalismem spojeným s realizací evropských projektů. Ze Štrasburku či Bruselu se ale na samosprávu valí celá řada dalších nařízení a směrnic například v oblasti veřejných zakázek, životního prostředí či dopravy, se kterými se musíme naučit žít“, říká výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Jana Vildumetzová a dodává: „Svaz proto vítá nabídku pracovní cesty pro starosty, kterou bere jako základ pro dlouhodobou spolupráci v oblasti ovlivňování evropské politiky.“

„Pro evropské politiky je klíčové mít přímý kontakt se starosty a zastupiteli, protože ti nejlépe vědí, jak přijaté zákony fungují v praxi. Europoslanci jsou bohužel často vnímáni, jako ti, kteří zmizeli v Bruselu. Rád bych i touto formou ukázal, že tomu tak není a že máme každodenní kontakt s našimi občany a děním v České republice a celé Evropě. Setkat se a být do určité míry evropským průvodcem nejlepších starostů, za kterými stojí spousta dobré práce, je pro mě velkou ctí“, říká k pracovní cestě poslanec Evropského parlamentu Jiří Pospíšil.

Během pracovní cesty, která se bude konat od 17. do 19. prosince 2014, budou nejlepší starostové diskutovat s poslanci Evropského parlamentu, navštíví Radu Evropy a sejdou se s velvyslancem ČR při Radě Evropy Tomášem Bočkem. V neposlední řadě pak zavítají do Evropského soudu pro lidská práva.

Soutěž "Nejlepší starosta / primátor 2010-2014" uspořádal Svaz měst a obcí ČR v letošním roce vůbec poprvé historii. Prestižní ocenění dostalo 16. září 2014 ve Španělském sále Pražského hradu dvacet lidí. Na slavnostní akci nechyběli čelní představitelé státní a veřejné správy včetně prezidenta republiky Miloše Zeman, který soutěži poskytl záštitu.