27.06.2008

Města a obce nechtějí diktát ministerstva životního prostředí

Připravit novelu zákona o odpadech v souladu s novou směrnicí EU o odpadech a s možnostmi České republiky se snaží Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR). Města a obce jsou totiž spolu s kraji odpovědné za nakládání s odpady od svých občanů, ale k naplňování jejich povinností jim chybí dostatečná podpora státu a finanční prostředky. Proto v rámci přípravy novely zákona o odpadech předložené ministerstvem životního prostředí v únoru tohoto roku vznesl SMO ČR přes padesát věcných připomínek, ale až po čtyřech měsících se ministerstvo rozhodlo připomínkami měst a obcí zabývat.

Připravit novelu zákona o odpadech v souladu s novou směrnicí EU o odpadech a s možnostmi České republiky se snaží Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR). Města a obce jsou totiž spolu s kraji odpovědné za nakládání s odpady od svých občanů, ale k naplňování jejich povinností jim chybí dostatečná podpora státu a finanční prostředky. Proto v rámci přípravy novely zákona o odpadech předložené ministerstvem životního prostředí v únoru tohoto roku vznesl SMO ČR přes padesát věcných připomínek, ale až po čtyřech měsících se ministerstvo rozhodlo připomínkami měst a obcí zabývat.

Jednání k vysvětlení návrhů měst a obcí, ale i ostatních ministerstev a dalších subjektů, bylo však hned na počátku přerušeno. Důvodem byl zásadní nesouhlas SMO ČR, krajských úřadů, ministerstev dopravy, zemědělství, průmyslu a obchodu, vnitra a dalších zúčastněných s postupem prací na přípravě novely, kdy byl namísto původního návrhu novely zákona o odpadech předložen jiný materiál, ke kterému se nemohli účastníci odpovědně vyjádřit. „Naše připomínky nebyly vzaty v potaz“, zaznívalo z úst zástupců resortů. Materiál obsahoval totiž jen část předložené novely zákona o odpadech předložené k připomínkování počátkem tohoto roku. Ministerstvo toto odůvodňuje nenadálým vývojem při projednávání a následném schválení nové evropské směrnice o odpadech v Evropském parlamentu. „Evropská směrnice byla připravována více jak dva roky, je proto velmi zvláštní, že ministerstvo životního prostředí připravilo návrh, který na ni nereaguje, nebo alespoň nevyčkalo s předložením návrhu novely k připomínkám do přijetí konečného textu směrnice“, uvedl Pavel Drahovzal ze Svazu měst a obcí České republiky.

Postup ministerstva životního prostředí není zcela v souladu se zvyklostmi a pravidly legislativního procesu. Na seznámení se s materiálem předloženým pro jednání měli účastníci pouze necelý den, krom toho někteří z nich materiál vůbec neobdrželi. „Rozhodně popíráme, že nemáme vůli jednat a dohodnout se o tom, jak má vypadat budoucnost odpadového hospodářství v České republice, právě naopak. Máme vůli jednat a chceme se dohodnout, ale nechceme diktát ministerstva životního prostředí. Města a obce jsou těmi subjekty, které se musí postarat o odpad od občanů. Proto potřebují mít i reálné možnosti stanovit způsob, jak toto zajistit. Bohužel, přístup ministerstva spíše nasvědčuje tomu, že jej názory a zkušenosti samospráv nezajímají,“ vysvětluje Marek Sýkora, radní města Dobřany.
 
Dnešní událost je vlastně jen důsledkem přístupu ministerstva životního prostředí při přípravě novely zákona o odpadech a dalších jeho záměrů v odpadovém hospodářství, např. zavedení zálohování jednocestných (ne opakovatelně využitelných) nápojových obalů, zejm. PET lahví. „Zásadních jednání se totiž i přes opakované výzvy neúčastní ministr životního prostředí Martin Bursík, vždy pošle nějakého úředníka, který jen návrhy a záměry ministerstva odůvodní, ale už nemá možnost o nich rozhodovat,“ kritizuje přístup ministerstva Sýkora. Na tomto se shodla minulý týden 18. a 19. června i většina odborné veřejnosti, která se účastnila 9. ročníku konference „Odpadové dny 2008“ v Hradci Králové. Právě na této konferenci byla představena „Strategie rozvoje nakládání s odpady v obcích a městech České republiky“, kterou zpracoval SMO ČR ve spolupráci s Asociací krajů (AK ČR).
Strategie představuje koncepci nakládání s odpady v obcích a městech České republiky. Materiál je zpracován na základě veřejně dostupných údajů popisujících stav odpadového hospodářství, dále ze zkušeností odborníků v oblasti nakládání s odpady a rovněž samospráv a zároveň nabízí řešení rozvoje odpadového hospodářství na místní úrovni vycházející z reálných možností českých obcí a měst.
 
Pavel Drahovzal ke Strategii uvádí: „Některé návrhy v ní obsažené, např. podpora energetického využití odpadů, jsme již uplatnili v připomínkách k návrhu novely zákona o odpadech. Bohužel, ministerstvo o nich nechce jednat, což potvrdilo i dnes. I přes tento postoj se nám podařilo ve spolupráci s poslanci napříč politickým spektrem prosadit v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR zákaz výkupu kovového odpadu od fyzických osob a zákaz platby v hotovosti za vykoupený odpad“ (viz tisková informace SMO ČR z 13. června 2008). SMO ČR věří, že návrh získá potřebnou podporu v Senátu Parlamentu ČR i u prezidenta republiky. „Pokud klesne množství kovového odpadu, který díky výkupům kovů dnes dostávají hutě, tak jen o tu část, která byla nabyta nelegálním způsobem, legálně nabytý kovový odpad může skončit pouze v hutích,“ reaguje na argumenty odpůrců návrhu Marek Sýkora. „Je přece v zájmu starostů a primátorů, aby chránili majetek, zdraví a životy svých občanů,“ dodává.
 
SMO ČR věří, že ministerstvo při tvorbě novely zákona o odpadech, ale i samotného zákona o odpadech využije informací a návrhů, které obsahuje Strategie. Tu předali zástupci Svazu ministru Bursíkovi dne 3. června 2008. „Je třeba, aby se ministerstvo zamyslelo nad svým přístupem a projevilo skutečnou vůli dohodnout se. Chceme dodržení partnerského přístupu, jak nám jej garantuje vláda,“ vytýčil základní požadavek Marek Sýkora. Ovšem času pro dohodu příliš mnoho není. V roce 2010 a 2013 mají být splněny závazky Evropské unie na omezení množství odpadů ukládaného na skládky, při nedodržení hrozí České republice sankce ve výši 300 mil. Kč ročně.



Další informace:
Mgr. Pavel Drahovzal

Oddělení legislativně-právní Kanceláře SMO ČR
drahovzal@smocr.cz