05.12.2014

Města a obce by měly mít v budoucnosti více pravomocí při regulaci hazardu

Nerozumím tomu, proč stát, tedy ministerstvo financí, má tolik pravomocí při rozhodování o výherních automatech. Od roku 2016 to má změnit nový zákon o provozování hazardních her. Na XVII. celostátní finanční konferenci to řekl ministr financí Andrej Babiš.

Nerozumím tomu, proč stát, tedy ministerstvo financí, má tolik pravomocí při rozhodování o výherních automatech. Změnit to má nový zákon o provozování hazardních her, který by měl od roku 2016 řadu pravomocí přenést na města a obce. Ty totiž nejlépe znají situaci v místě. Na XVII. celostátní finanční konferenci to mimo jiné řekl ministr financí Andrej Babiš. Dvoudenní akce, kterou 4. a 5. prosince 2014 uspořádal Svaz měst a obcí ČR, se zúčastnily více než tři stovky starostů a primátorů. 

Ministr financí Andrej Babiš zahájil spolu s předsedou Svazu měst a obcí ČR Danem Jiránkem společenský večer konference. Přivítal představitele veřejné správy a i neformálně vysvětlil svůj pohled na financování veřejné správy. „Prioritou je dobře vybírat daně“, řekl ministr financí Andrej Babiš a dodal: „Pokud se to bude dařit, bude i dost peněz na veřejné služby, a tedy financování měst a obcí. Pomoci by tomu mělo zavedení kontrolního výkazu na DPH a elektronické hlášení tržeb, které připravujeme.“

„Jedním z receptů, který by mohl pomoci zvýšit efektivitu financování měst a obcí, je prolomení mlčenlivosti finančních úřadů vůči samosprávě“, řekl předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodal: „Hodně by to pomohlo při výběru daní jako takových.“

Podle Andreje Babiše je stát i samospráva na jedné lodi a existuje významný potenciál snižovat deficit rozpočtu. Ministr financí doplnil, že jsou samozřejmě oblasti, které je vhodné změnit. Kromě zmiňované regulace hazardu třeba to, aby dotčené obce získávaly větší výnosy z úhrad z dobývaných prostorů, jak je v současnosti navrhováno. Ministr financí také uvedl, že výnos z úhrad vydobytých nerostů pro obce po novele horního zákona zůstane zachován. Také je třeba zvýšit operativnost státu, co se týče dopravní infrastruktury, která je pro města a obce prioritou.   

Celostátní finanční konference se konala už po sedmnácté. Uspořádal ji Svaz měst a obcí ČR a zúčastnily se jí více než tři stovky starostů a primátorů z celé republiky. Po podzimních komunálních volbách šlo o první velké setkání nových či staronových zastupitelů nejen s představiteli státní správy. Aby měli dostatek informací, na konferenci mimo jiné dostali Příručku pro člena zastupitelstva obce, kterou v rámci projektu Odpovědný zastupitel pro otevřenou obec financovaného z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost vydal Svaz. Publikace, která popisuje jednotlivé oblasti komunální politiky včetně konkrétních příkladů z praxe, byla na akci slavnostně pokřtěna.

Generálním partnerem XVII. celostátní finanční konference byla společnost RWE Česká republika, hlavními partnery CS BETON a ECO LED SOL. Partnery pak Česká spořitelna, EKO-KOM, ELTODO, EMPEMONT, Grant Thornton Advisory, Národní agentura pro dotace, SAINT-GOBAIN ADFORS CZ, SECAR BOHEMIA a Wolters Kluwer. Mediálním partnerem byl časopis INS a deník Lidové noviny.

Další informace včetně fotografií najdete na tomto místě.