24.08.2016

Chceme, aby dotační programy na vzdělávání více respektovaly potřeby veřejnosti včetně samospráv

Na dalším ze společných setkání ministryně školství, mládeže a tělovýchovy s předsednictvem Svazu měst a obcí ČR se dohodlo konkrétní pokračování spolupráce: společný průzkum. Spustit by se měl v září, výsledky by měly být k dispozici do konce letošního roku. 

Na dalším ze společných setkání ministryně školství, mládeže a tělovýchovy s předsednictvem Svazu měst a obcí ČR se dohodlo konkrétní pokračování spolupráce: společný průzkum. Spustit by se měl v září, výsledky by měly být k dispozici do konce letošního roku. Šetření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) má odpovědět na to, jaká je aktuální situace s kapacitami mateřských a základních škol v České republice.

„Máme připraveny otázky, na které potřebujeme znát odpovědi tak, abychom efektivně nastavili dotační programy nejen v souvislosti s předškolním vzděláváním dvouletých dětí a národní sítí základních škol,“ říká ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová a dodává: „Ve spolupráci se Svazem měst a obcí bychom rádi oslovili obce s rozšířenou působností tak, abychom získali věrohodná a co nejvíce aktuální data.“

Na rozšíření kapacity mateřských a základních škol, které zřizují samosprávy, se do roku 2021 v současné době počítá s cca 2 miliardami korun.  Má jít o kombinaci národních finančních prostředků a vlastních zdrojů jednotlivých příjemců dotací. Příjemci by měly být obce, městské části, dobrovolné svazky obcí nebo školské právnické osoby zřizované svazkem obcí. Podpory se dostane i některým vybraným pražským školám, které jsou spádové pro lokality na hranici se Středočeským krajem. Podstatou je adresné cílení tak, aby se peníze dostaly tam, kde jsou skutečně třeba. Svaz požaduje, aby MŠMT ve spolupráci s MF zajistilo navýšení finančních prostředků, tak, aby bylo dostatek peněz pro všechny a spolufinancování obcemi se snížilo.

„Oceňuji, že resort naslouchá podnětům samospráv. Je důležité najít dostatek peněz mimo jiné na rekonstrukci škol, zohlednit přitom i povinné energetické úpravy, které se nutným zvýšením kapacit mateřských a základních škol souvisí. Vítám proto příslib Ministerstva školství, že se bude ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí i Ministerstva financí snažit najít takový systém, aby na danou oblast šlo co nejvíce peněz,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Velmi potřebná také bude metodika pro vzdělávání dětí od dvou do tří let, kterou resort školství připravuje.“

Doporučení MŠMT v souvislosti se vzděláváním této věkové skupiny by mělo vyjít letos na začátku září. Půjde o tzv. „kuchařku“ určenou nejen pro ředitele škol, která by měla odpovědět na otázky ohledně bezpečnosti, stravování či hygieny, které s přizpůsobením či rozšířením kapacit mateřských škol souvisí.

Jednání vedení resortu MŠMT s předsednictvem Svazu měst a obcí ČR se konají pravidelně. Toto poslední se týkalo i financování sportovních klubů v obcích. Podle ministryně Kateřiny Valachové na sport v obcích příští rok půjde 800 milionů korun. Rovněž by mělo dojít ke změně podmínek, tak aby peníze bylo možné využít i na účast v soutěžích a většina financí šla na podporu sportu dětí a mládeže, což je od počátku v oblasti sportu jedna z priorit ministryně Valachové.

Další jednání s MŠMT se plánuje na druhou polovinu října. Mělo by se mimo jiné debatovat o zajištění jednotného postupu při přijímání dětí na střední školy včetně gymnázií. Z území totiž zaznívají hlasy, že se kvalita studentů velmi liší a leckde bývá bohužel docela nízká.