18.11.2013

Vliv na rozhodování o budoucích projektech a kontrola finančních prostředků do území je pro města a obce prioritou

Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR vzalo na vědomí výsledky jednání územních partnerů k budoucímu programovému období fondů EU ze dne 14. listopadu 2013 v Pardubicích a stanovilo priority pro další vyjednávání. (Foto: noppasinw / FreeDigitalPhotos.net)

Předsednictvo Svazu měst a obcí ČR vzalo na vědomí výsledky jednání územních partnerů k budoucímu programovému období fondů EU ze dne 14. listopadu 2013 v Pardubicích a stanovilo priority pro další vyjednávání.

Výsledkem jednání územních partnerů je především zachování autonomního postavení měst a obcí při rozhodování a vlivu nad kontrolou prostředků putujících do území na řešení jejich potřeb. „V tomto směru tak byla uzavřena diskuse ohledně možnosti existence nadřazeného integrovaného nástroje na úrovni regionu, jehož ambicí bylo zastřešit rovněž projekty obcí a měst“, uvedl Dan Jiránek, předseda Svazu měst a obcí ČR a primátor Kladna.

Jak dále zdůraznil Oldřich Vlasák, místopředseda Evropského parlamentu a místopředseda Svazu pro evropské záležitosti, nejdůležitější nyní je, kolik bude celkově vyčleněno prostředků na řešení potřeb měst a obcí v operačních programech a jakou cestou se k nim dostanou. Svaz navrhl vytvoření Stálé konference územních partnerů na regionální úrovni, která by měla umožnit průběžné zacílení výzev dle potřeb měst a obcí. Tento návrh Svazu byl ostatními partnery (tj. Asociace krajů ČR, Sdružení místních samospráv ČR a Národní síť místních akčních skupin ČR) odsouhlasen.

Stálá konference jako iniciační, komunikační a koordinační platforma bude na regionální úrovni plnit zejména tyto role: jednak umožní základní přenos informací mezi partnery a koordinaci investičních záměrů na území krajů, a jednak předkládat doporučení k zaměření a slaďování výzev pro individuální projekty a integrované nástroje v rámci územní dimenze. „Tato role Stálé konference je ve vztahu k městům a obcím obzvláště důležitá, jelikož umožní reagovat na specifické potřeby a jejich naplnění v daném území“, uvedl primátor Chomutova a předseda Komory statutárních měst Jan Mareš. Pravidla Stálé konference, na kterých se bude nyní pracovat, by měla v jejím výboru garantovat zastoupení měst a obcí dle komor Svazu (Komora obcí, Komora měst a Komora statutárních měst). Jen tak bude zaručeno, že relevantní zájmy všech kategorií obcí a měst budou moci být řádně obhajovány.

Ne všechny obce a města budou moci, či chtít, řešit potřeby formou integrovaných nástrojů, které představují jen jedno z možných řešení. Svaz proto v rámci přípravy operačních programů klade rovněž důraz na dojednání odpovídajících podmínek pro individuální projekty. Zejména zakotvení iniciační role Stálé konference, která umožní specifické zaměření výzev v jednotlivých operačních programech právě s ohledem na předkládání individuálních projektů obcí a měst, bude Svaz prosazovat na následujícím jednání se zástupci MMR a územních partnerů, které se uskuteční již ve středu 20. listopadu 2013.

Další kolo jednání bude věnováno také stanovení objemu finančních prostředků na územní dimenzi. Požadavek územních partnerů na rozsah územní dimenze je v objemu 250 mld. Kč, tj. více jak 50 % celkové alokace pro ČR pro období 2014-2020. Jejich rozdělení mezi integrované přístupy a individuální projekty bude ještě diskutováno. Předpokládá se však, že zhruba 30 - 35 % by bylo vyčleněno na integrované přístupy, zbývající část by sloužila pro řešení potřeb na území měst a obcí formou individuálních projektů. Předsednictvo Svazu ustanovilo pro toto jednání vyjednávací tým ve složení: předseda Svazu měst a obcí ČR a primátor Kladna Dan Jiránek a místopředseda Komory měst a starosta Strakonic Pavel Vondrys.