15.01.2014

O dotacích z Evropské unie se debatovalo ve Sněmovně

„Evropské fondy 2014+ víme, kam jdeme? Venkov v novém programovém období EU“. Tak se jmenoval seminář, který v lednu uskutečnil v Poslanecké sněmovně PČR. Konal se pod záštitou poslanců Věry Kovářové a Václava Horáčka a kromě koordinátorů z Ministerstva pro místní rozvoj ČR se ho zúčastnili také experti na Evropskou unii ze Svazu měst a obcí ČR. (Foto:  m_bartosch / FreeDigitalPhotos.net)

„Evropské fondy 2014+ víme, kam jdeme? Venkov v novém programovém období EU“. Tak se jmenoval seminář, který v lednu uskutečnil v Poslanecké sněmovně PČR. Konal se pod záštitou poslanců Věry Kovářové a Václava Horáčka a kromě koordinátorů z Ministerstva pro místní rozvoj ČR se ho zúčastnili také experti na Evropskou unii ze Svazu měst a obcí ČR.

Diskutovalo se o nastavení nového programovacího období 2014+, a to zejména s ohledem na tzv. územní dimenzi a potřeby venkova. Podle účastníků semináře je vždy třeba brát v potaz specifické požadavky, možnosti a potenciál jednotlivých měst a obcí a na jejich základě pak evropské peníze cíleně rozdělovat. V zájmu všech partnerů, kteří se podílejí na územním rozvoji, kromě měst a obcí také krajů a dalších hospodářských a sociálních subjektů, je získat do územní co nejvíce finančních prostředků. Podle Svazu a partnerů by se mělo jednat o 250 mld. Kč. 

Tématem debaty byly také tzv. integrované přístupy - nástroje, které umožňují časovou a územní koordinaci investičních aktivit a činností územních partnerů. Diskutující se shodli, že nejlepším řešením je kombinace tvrdých a měkkých projektů a také synergie, která znásobí účinek realizovaných opatření. To vše spolu se správným strategickým plánováním pomůže zvýšit efektivitu projektů a zajistit udržitelnost investic.

Protože ale ne všechna města a obce budou moci využít integrované přístupy, Svaz prosazuje, aby se vyčlenil dostatek evropských peněz na individuální projekty. V brzké době tak budou územní partneři zpřesňovat částku, kterou budou požadovat po centrálních institucích, mimo jiné na rozvoj venkova.    Svaz dlouhodobě prosazuje, aby 1/3 celkové alokace České republiky našla konečného žadatele na venkově. Jedním z nástrojů, jak tyto peníze do obcí dostat, je využít integrovaný nástroj CLLD, tedy místní akční skupiny.