02.12.2019

Jak se žije v zázemí velkých měst aneb zkušenosti obcí z Olomouckého a Ústeckého kraje

Na podzim letošního roku se uskutečnila dvě zajímavá setkání se zástupci obcí z Olomouckého a Ústeckého kraje. Cílem obou setkání bylo zjistit, jaký vliv má na život těchto obcí fakt, že se nachází v blízkosti velkých měst. Setkání byla součástí analýzy zaměřené na téma suburbanizace, tj. velmi zjednodušeně řečeno odlivu obyvatel z měst do obcí v jejich zázemí. Tato analýza je prováděna ve spolupráci Svazu a Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem a její výstupy budou následně shrnuty do uceleného dokumentu věnovaného vlivu suburbanizace na obce.

Oslovené obce byly vytipovány na základě metodiky vypracované UJEP a v první fázi byly analyzovány jejich rozpočty podle veřejně dostupných údajů. Dalším krokem k získání potřebných informací byla právě osobní setkání se zástupci obcí, která přinesla možnost prodiskutovat s nimi nejen dopad na rozpočet obcí, ale i na další oblasti fungování a rozvoje obcí, které by mohly být suburbanizací ovlivněny.

Zkušenosti byly různorodé

Jaké projevy tedy suburbanizace může mít? Zkušenosti obcí jsou různorodé a starostky a starostové se s námi o ně rádi podělili. Tento fenomén se projevuje například až skokovým zvýšením počtu obyvatel obcí, do nichž se stěhují lidé z blízkých měst. To s sebou přináší zvýšené nároky na služby a vybavenost v obci, zejména vybudování či zvýšení kapacity ČOV nebo dobudování a opravu silnic. Nově příchozí obyvatelé mají také požadavky na určitou úroveň služeb v obcích. Pokud tyto služby chybí, dochází v některých případech k tomu, že během pracovního dne je obec téměř vylidněná, protože obyvatelé jezdí za prací a službami právě do měst, z nichž se dříve odstěhovali. Jinde jsou však zkušenosti přesně opačné – i přes blízkost městských nákupních center v obci fungují tři prodejny potravin.

Problematické jsou pak také požadavky některých (původně městských) obyvatel, aby si například soused zajistil svou kočku, která dotyčnému zanechala stopy tlapek na autě, nebo aby jiný soused zrušil chov slepic, které svými hlasovými projevy stěžovatele ruší. Zástupci obcí se shodli, že většinou jde vše mnohem lépe vyřešit obyčejnou slušnou domluvou a komunikací, než vyostřeným jednáním a stížnostmi.

Mezilidské vztahy především

Všeobecná shoda panovala například na tom, že problémem není ani tak nedostatek financí, jako spíše nutnost pracovat na vzájemných mezilidských vztazích v obci, zapojit nově příchozí i původní obyvatele a podpořit tak fungování komunity v obcích. V řadě obcí jsou to právě noví obyvatelé, kdo přichází s novými nápady, akcemi a sami mají snahu zapojit se do života v obci. K rozvoji aktivit a dění v obci často přispívá, funguje-li v místě základní či mateřská škola.

Někteří zástupci obcí se dále shodli, že by jim mnohem lépe než dotace a s nimi spojená složitá administrativa vyhovovalo například navýšení RUD, z něhož by financovali potřeby obce. Je nutno také zmínit, že kromě zvýšených nároků na veřejné služby přináší suburbanizace i navýšení rozpočtových příjmů obcí, z nichž je možné financovat např. úpravy veřejných prostranství či veřejné osvětlení.

Několikrát zaznělo, že obcím již stačí stávající velikost, tj. stav po přistěhování nových obyvatel, a dál už jejich počet zvyšovat nechtějí. Některé obce proto vyhlásily tzv. „stop-stav“ a už se nechtějí dále rozrůstat. Jinde však pozemky vlastní soukromé osoby nebo je již koupili developeři a výstavba může pokračovat i nadále.

Oblasti, které nás zajímaly

Na setkáních se zástupci obcí nás zajímaly některé konkrétní oblasti, jichž by se mohl proces suburbanizace týkat a zvyšovat tak například výdaje z rozpočtu obcí. Jsou to oblasti dopravy, bydlení, komunálních služeb, kultury, sportu a volného času, životního prostředí, školství a veřejné správy. V oblasti bydlení řada obcí počítá s výstavbou bytů pro seniory, případně startovacích bytů pro mladé rodiny. S růstem počtu obyvatel je spojeno celkově více agendy, proto bylo nutno v některých obcích navýšit počet zaměstnanců obecních úřadů. Další často zmiňovanou oblastí jsou opravy či dobudování silnic a nové osvětlení v obcích.

Závěrem bychom chtěli poděkovat zástupcům obcí, kteří se setkání zúčastnili a podělili se s námi o velice cenné a zajímavé zkušenosti ze své praxe. Jejich práce je často nelehká a blízkost velkých měst s sebou přináší nejen pozitivní, ale i negativní vliv na fungování obcí. Zkušenosti obcí jsou poměrně různorodé, v jednom se však téměř všichni zúčastnění shodli: velice důležitá je vždy spolupráce obyvatel, jejich zapojení do života v obci a vzájemná vstřícnost a slušnost.

 

Zpracovala: Ing. Barbora Láníčková

Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů 

 

Logo MMR

 

Projekt byl realizován za přispění prostředků  státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj