06.08.2015

186 milionů EUR je připraveno pro rozvoj česko-saského příhraničí

Jako první program přeshraniční spolupráce byl  spuštěn Program spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014–2020. Stalo se tak necelé dva měsíce po schválení Evropskou komisí.

Jako první program přeshraniční spolupráce byl  spuštěn Program spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014–2020. Stalo se tak necelé dva měsíce po schválení Evropskou komisí.

Žadatelé mohou již nyní podávat své projektové žádosti ve 4 tematických osách:

  • přizpůsobení se změně klimatu, předcházení rizikům a řízení rizik 
  • ochrana životního prostředí a využití přírodního kulturního dědictví
  • investice do vzdělávání, odborné přípravy a celoživotního učení
  • podpora institucionální a občanské spolupráce včetně Fondu malých projektů

Pro celé programové období disponuje Program spolupráce dohromady 186 miliony EUR, z nichž téměř 158 mil. pochází z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Podobně jako v minulém období je programové území na české straně vymezeno Karlovarským, Ústeckým a Libereckým krajem, na německé  straně saskými okresy Vogtlandkreis, Zwickau, Krušnohoří, Střední Sasko, Saské Švýcarsko a východní Krušné hory, Bautzen a Görlitz včetně samostatných svobodných měst Drážďany a Chemnitz a dvou durynských okresů Greiz a Saale-Orla.

Čeští žadatelé mohou své projektové záměry konzultovat nejen na zmíněných krajských úřadech, nýbrž také přímo v programovém území během tzv. konzultačních dnů, které poskytují společně pracovníci krajských úřadů Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje společně s pracovníky Společného sekretariátu se sídlem Drážďanech. Kdy se konkrétní konzultační dny právě konají, se dozvíte na adrese http://www.sn-cz2020.cz/media/cz/Terminy.pdf.

Pro úspěšné podání projektových žádostí je žadatelům dále doporučeno seznámit se s programovou dokumentací. Kromě Programového a Realizačního dokumentu, které upravují zaměření a technické parametry Programu, mají čeští žadatelé k dispozici také „Příručku pro české kooperační partnery – podávání žádosti“, která žadatele seznámí s pravidly nového programu a podrobně provede procedurou podání, kontroly, hodnocení a schvalování projektové žádosti. Její aktuální znění a další dokumenty Programu naleznete na adrese http://www.sn-cz2020.eu/media/cz/Informace.pdf.

On-line portál pro podávání žádostí je k dispozici na adrese www.sn-cz2020.cz.