23.05.2018

S navýšením odměn členům volebních komisí se počítá!

Hledání kandidátů na obsazení okrskových volebních komisí by v nadcházejících volbách mohlo být snazší. Ministerstvo vnitra připravuje změnu vyhlášky, která počítá s plošným navýšením odměn pro členy okrskových volebních komisí. Polepšit by si měli všichni členové volebních komisí.

Hledání kandidátů na obsazení okrskových volebních komisí by v nadcházejících volbách mělo být snazší. Napomoci by tomu mohlo avizované navýšení odměn všem členům.

Z podnětu Svazu začalo konečně ministerstvo vnitra řešit problematiku obsazování volebních komisí komplexně. Přivítali jsme proto zprávu z ministerstva, že už připravuje změnu vyhlášky, která počítá s plošným navýšením odměn pro členy okrskových volebních komisí. Polepšit by si měli všichni členové volebních komisí. Přestože se nám loni podařilo navýšení odměny předsedovi komise, obce se nadále potýkaly s nedostatkem zájemců o práci ve volebních komisích (podrobnosti v tomto článku).

Svaz se proto v prosinci 2017 s požadavkem na navýšení odměn všem členům komise obrátil na náměstka ministra Petra Mlsnu, aby tuto problematiku spolu s ministerstvem financí začal řešit. Svaz vnímá, že nedostatečné finanční ohodnocení volebních okrskových komisí je podle samospráv největším problémem při jejich obsazování. V únoru následujícího roku bylo zahájeno připomínkové řízení k návrhu zákona, kterým se mění volební zákony. Svaz opět uplatnil v rámci obecných připomínek požadavek na navýšení odměn všem členům volebních komisí.  

„Jsem moc rád, že se nám starostům podařilo resorty vnitra, financí a práce a sociálních věcí přesvědčit a změny v odměňování se stihnou promítnout už do letošních podzimních voleb,“ shrnuje úsilí za navýšení odměn členům okrskových volebních komisí předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta města Kyjova František Lukl

Petra Kubařová, SMO ČR