07.06.2017

Dobrá zpráva - přelomový rozsudek Ústavního soudu ve věci vlastnického práva k pozemkům!!!

Semily uspěly u Ústavního soudu se svou stížností ve sporu se státem o vlastnické právo k pozemkům. Město je získalo skoro před čtvrtstoletím, stát to zpochybňuje. Případem se tak bude znovu zabývat Krajský soud v Hradci Králové.

Semily 6. června (ČTK) - Semily uspěly u Ústavního soudu se svou stížností ve sporu se státem o vlastnické právo k pozemkům. Město je získalo skoro před čtvrtstoletím, stát to zpochybňuje. Případem se tak bude znovu zabývat Krajský soud v Hradci Králové. ČTK to dnes sdělila mluvčí města Renata Coufalová. Právní zástupce města Ondřej Chmela z advokátní kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal považuje rozhodnutí Ústavního soudu za přelomové. Obdobné spory vedou i další města a obce.

,,Toto rozhodnutí Ústavního soudu znamená dobrou zprávu i pro další obce a města, byť dnešní nález Ústavního soudu nelze aplikovat mechanicky na další spory, neboť bude vždy nezbytné posoudit skutkové okolnosti každého individuálního případu, které mohou být odlišné," uvedl Chmela. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) začal v posledních letech rozporovat vlastnictví obcí k pozemkům, které je získaly na počátku 90. let na základě zákona o přechodu majetku do vlastnictví obcí. V republice je podle advokátní kanceláře v obdobných věcech vedeno více než 170 sporů a jde o majetek v hodnotě stovek milionů korun.

Semily ve sporu se státem řeší vlastnické právo k pozemku pod bytovým domem na sídlišti v Řekách a pozemku s domem sousedícím. ,,Přestože obecné soudy dávaly v naprosté většině za pravdu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, jak se ostatně stalo i v případě města Semily, dnešní rozhodnutí Ústavního soudu věc zásadně mění ve prospěch města Semily a dalších obcí ve stejné situaci," uvedla starostka Semil Lena Mlejnková. Semily v daném případě u Ústavního soudu napadly předchozí rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové a Nejvyššího soudu, které vyhověly žalobě ÚZSVM.

Podle advokátní kanceláře Ústavní soud potvrdil právní názor města, že sporné pozemky do majetku města přešly oprávněně. ,,Pokud bylo město opakovaně ze strany státu ujišťováno, že je vlastníkem předmětným pozemků, a to například uznáním této skutečnosti v uzavíraných smlouvách, nelze nyní po uplynutí více než 20 let od nabytí vlastnického práva tuto skutečnost rozporovat," uvedl Martin Bohuslav, vedoucí právního týmu Deloitte Legal, který Semily zastupoval.

Zdroj: ČTK