08.11.2012

Církevní restituce schváleny, Sněmovna přehlasovala Senát

Poslanecká sněmovna včera přehlasovala senátní veto zákona o majetkovém vypořádání státu s církvemi. Jeden z dlouhodobých požadavků Svazu se tak blíží ke zdárnému konci. Obcím se konečně otevírá cesta k odblokování majetku, se kterým nemohly dlouhodobě nakládat a který bránil jejich přirozenému rozvoji.

Poslanecká sněmovna včera přehlasovala senátní veto zákona o majetkovém vypořádání státu s církvemi. Jeden z dlouhodobých požadavků Svazu se tak blíží ke zdárnému konci. Obcím se konečně otevírá cesta k odblokování majetku, se kterým nemohly dlouhodobě nakládat a který bránil jejich přirozenému rozvoji.

Dne 7. listopadu 2012 se poslancům podařilo prolomit nesouhlas horní komory Parlamentu ČR, která návrh v polovině srpna zablokovala. Nyní již chybí pouze podpis prezidenta Václava Klause. Poté, co se mu na začátku září od premiéra Petra Nečase i představitelů církví dostalo ujištění, že vyrovnání s církvemi neprolomí restituční hranici 25. února 1948, by jeho podpisu nemělo již nic bránit.

Svaz věnoval maximální úsilí podpoře tohoto návrhu a oceňuje postoj poslanců ke konečnému dořešení problému s blokovanými církevními majetky.

Petra Kubařová