20.04.2023

Největší projekt na pohybovou gramotnost českých předškoláků Se Sokolem do života spustil registraci do již 8. ročníku. Připojte se k nám i vy!

Společná zábava s kamarády, nadšení z objevování nových dovedností, radost z každého dobře povedeného úkolu a možnost nalepit si samolepku do svého deníčku. I o tom je projekt Se Sokolem do života. Aktivita, jenž se již osmým rokem snaží motivovat české předškoláky k přirozenému pohybu. A zároveň usnadňovat pedagogům pravidelné zařazování pohybových aktivit do běžného dne.

Během celého školního roku provází děti hlavní maskot projektu sokolík Pepík a jeho parta zvířecích kamarádů. Právě oni jsou hlavní motivací pro děti, aby se na pohybové aktivity těšily a zároveň měly chuť učit se něco nového.

Pedagogové naopak oceňují propracovanou metodiku, která má za cíl co nejvíce usnadnit jejich práci. „Velmi nás těší, že se zájem ze strany pedagogů, každým rokem zvyšuje. V letošním roce se do projektu zapojilo více jak sto tisíc dívek a chlapců ve věku od 3 do 6 let. Je to pro nás odměna ale i závazek, abychom se snažili projekt neustále rozvíjet, přicházeli s novými nápady a ulehčovali práci pedagogům,“ zmiňuje Věra Smejkalová spoluautorka projektu Se Sokolem do života.

 

„Nejinak je tomu i v osmém ročníku, který startuje v září 2023. Nadále budeme pokračovat v úzké spolupráci s pohybovým centrem Pavla Koláře, pořádání seminářů a workshopů, které se těší velké oblibě. V plánu máme více osobních návštěv mateřských školách, tak abychom měli co nejvíce zpětné vazby kam projekt posouvat,“ doplňuje Věra Smejkalová.

 

A co vy? Stále ještě váháte, zda se do projektu zapojit?

 

Pokud jste mateřská škola, sokolská jednota či volnočasová organizace stačí pouze vyplnit formulář na webových stránkách www.seskolemdozivota.cz. Registrace vám nezabere více jak 15 minut a vy díky tomu získáte detailně zpracovanou metodiku rozdělenou do tří věkových skupin doplněnou o metodická videa. Jednoduše tak budete mít přehled o dovednostech, které by měly děti zvládnout v daném věku. U jednotlivých cviků je popsaná metodika provedení a posloupnost v rozvoji v dané oblasti. 

 

Jsem MŠ a chci se přihlásit do 8. ročníku projektu Se Sokolem do života.

Tak co, přidáte se k nám? A pomůžete nám motivovat a rozvíjet české předškoláky v pohybu?

 

Více o projektu se Sokolem do života se dozvíte na www.sesokolemdozivota.cz, sociálních sítích FACEBOOK a INSTAGRAM nebo na Youtube kanále České obce sokolské.

 

O projektu Se Sokolem do života

Se Sokolem do života je nejrozšířenější projekt pro rozvoj pohybových dovedností pro děti ve věku 3-6 let u nás. Pedagogům zapojených mateřských škol, dětských skupin a tělocvičných jednot poskytuje kompletní metodické materiály pro rozvoj pohybové gramotnosti. Cvičení vychází z dlouholeté tradice Sokola a děti plní nejrůznější pohybové úkoly, rozvíjí své poznání a zúčastňují se mnoha netradičních aktivit. Cílem je, aby se naučily pracovat se svým tělem, koordinovat pohyby, zároveň zvyšovat svoji tělesnou zdatnost a pohyb se stal přirozenou součástí jejich života. Hlavně je to ale musí bavit. K tomu pomáhají zvířátka, která je celým programem provázejí. Všechny úkoly v projektu jsou rozděleny do pěti oblastí: přirozená cvičení, obratnost, cvičení s míčem, rozvíjení poznání a netradiční činnosti. Děti sbírají do svých sešitů nálepky za splněné úkoly a na konci je čeká odměna. Do letošního 7. ročníku se přihlásilo 2 002 subjektů, 108 702 dětí a 9 315 pedagogů.

Zdroj: Česká obec sokolská 

Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR