19.07.2017

Senátoři navýšení RUD podpořili

Senátoři jednoznačně podpořili navýšení podílu obcí na DPH z 21,4 % na 23,58 % s účinností od 1. ledna 2018 v rámci změny zákona o rozpočtovém určení daní. Novelu nyní musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman.

Po poslancích se k projednání návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní (RUD), dostali na svém jednání ve středu 19. července 2017 také senátoři.  Návrh tohoto zákona před schůzí pléna podpořily také senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí a stálá komise Senátu pro rozvoj venkova.

Senátoři navýšení podílu obcí na DPH z 21,4 % na 23,58 % s účinností od 1. ledna 2018 v rámci změny zákona o rozpočtovém určení daní jednoznačně podpořili.

Spolu s tím byl schválen i pozměňovací návrh Sněmovny, který navyšuje kritérium počtu žáků navštěvujících školu zřizovanou obcí a mění koeficienty (psali jsme v tomto článku).

Připomeňme, že návrh na zvýšení procenta, kterým se obce podílejí na celostátním hrubém výnosu daně z přidané hodnoty, byl zákonodárnou iniciativou zastupitelstva Libereckého kraje. Obdobně tak učinil i kraj Pardubický. Očekává se, že změna RUD přinese obcím do rozpočtů zhruba 8,5 mld. Kč.

Velké poděkování všem za vstřícnost a podporu!

Novelu musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman. Ten ale již dříve v médiích avizoval, že tento pro obce velmi důležitý návrh podpoří. Během zítřejšího jednání Předsednictva Svazu s ním to určitě bude jedno z hlavních témat.

Petra Kubařová, SMO ČR