18.08.2017

Senát zamítl nový zákon o řízení a kontrole veřejných financí

Senát  na svém zasedání dne 16. srpna 2017 drtivou většinou zamítl návrh nového zákona o řízení a kontrole veřejných financí a související návrh změnového zákona. Podle senátorů bylo hlavním důvodem odmítnutí předpisu další navýšení byrokracie a nikoliv efektivnější kontrola. Nepřinesl by ani omezení duplicitních kontrol, které Senát výslovně požadoval.

Senát 16. srpna 2017 drtivou většinou zamítl návrh nového zákona o řízení a kontrole veřejných financí a související návrh změnového zákona. Podle senátorů bylo hlavním důvodem další navýšení byrokracie a nikoliv efektivnější kontrola. A dále také neomezení duplicitních kontrol, které Senát výslovně požadoval a nedostatek auditorů na trhu práce, kteří by byli v útvaru interního auditu obcí, který dle zákona musí tento útvar povinně zřídit. Návrh zákona bude opětovně projednávat Poslanecká sněmovna, která může veto horní komory přehlasovat. Ovšem v současné chvíli není jasné, zda se Poslanecká sněmovna stihne tímto návrhem zákona na své poslední schůzi v září vůbec zabývat. V případě, že návrh zákona nebude na této schůzi schválen, legislativní proces končí.

Ministerstvo financí s ohledem na stav projednávání návrhu zákona dává obcím ke zvážení, zda se chtějí účastnit dalších workshopů a školení organizovaných Centrální harmonizační jednotkou Ministerstva financí v letošním roce. Předmětem těchto workshopů a školení budou zejména principy řízení a kontroly veřejných financí, které jsou platné i za stávajícího stavu. V rámci těchto workshopů a školení se zástupci Centrální harmonizační jednotky Ministerstva financí dotknou výkladu stávajícího zákona a poukážou na případné koncepční změny související s návrhem zákona, bude reflektován aktuální stav a potřeby proškolovaných organizací.

Ing. Jana Chládková,
legislativní a právní sekce,
Kancelář Svazu města a obcí ČR