02.11.2010

Plenární zasedání Výboru regionů 4. - 6 října 2010

Z témat 86. plenárního zasedání Výboru regionů vybíráme hlasování o budoucí podobě Výboru regionů a dokument Přínos politiky soudržnosti pro Strategii Evropa 2020.

Z témat 86. plenárního zasedání Výboru regionů vybíráme hlasování o budoucí podobě Výboru regionů a dokument Přínos politiky soudržnosti pro Strategii Evropa 2020.

Hlasování o budoucnosti Výboru regionů

Výbor regionů řešil budoucí změny v počtech delegátů za jednoltivé členské země. Po více než roční diskuzi k tomuto výbušnému tématu došlo k odsouhlasení statutu quo. Kvůli Lisabonské smlouvě, která zastřešila počet všech delegátů ve Výboru regionů pro jakýkoli počet členských zemí EU na 350, je však změna nevyhnutelná. Nyní má Výbor 344 delegátů a po vstupu nových zemí do EU (např. Chorvatska) bude nutné zajistit zástupce i pro ně. To se bude řešit snížením počtu delegátů u některých zemí, pravděpodobně včetně České republiky, která tak asi přijde o jedno ze současných 12 míst.

Protinávrhem byla snaha velkých zemí EU získat větší počet delegátů odůvodněný poměrem počtu obyvatel k počtu zástupců ve Výboru. Prakticky by přijetí tohoto návrhu znamenalo pro středně velké země ztrátu delegáta již nyní a ztrátu dalšího delegáta znovu po rozšíření EU, tedy celkem 2 míst. Středně velké státy včetně ČR se však při hlasování na plenárním zasedání spojily a návrh velkých zemí se podařilo přehlasovat. Dočasně tak je bitva vyhraná, může nás však čekat válka, až se boj přesune na Radu EU.

Přínos politiky soudržnosti pro Strategii Evropa 2020

Výbor regionů také jednal o tom, jaký má dle jeho názoru politika soudržnosti (tj. fakticky využití fondů EU) přínos pro Strategii Evropa 2020. Výbor regionů si uvědomuje, že strategie Evropa 2020 bude na politiku soudržnosti EU napojena a tudíž že velká část prostředků, které do České republiky po roce 2013 přijdou, bude směřovat do cílů stanovených Strategií Evropa 2020. Za důležité také Výbor regionů považuje, aby členské státy EU zahrnuly místní a krajské samosprávy do diskuzí příslušných národních strategií. V České republice jsou těmito dokumenty Národní program reforem a příslušný Akční plán pro naplňování národních cílů ČR při realizaci strategie Evropa 2020. Oba materiály probíhají v současné době připomínkovým řízením a Svaz jim věnuje zvýšenou pozornost. O podobě obou dokumentů a připomínkách Svazu Vás budeme informovat v příštím čísle INS.

Mgr. Eva Srnová