28.02.2020

Evropský výbor regionů zahájil činnost v novém mandátu

Evropský výbor regionů (EVR) zahájil svým únorovým plenárním shromážděním činnost v novém mandátu 2020-2025. EVR je poradním orgánem EU, ve kterém zasedají zástupci místní a regionálních samospráv a vyjadřují se ze svého pohledu zejména k nově navrhované evropské legislativě. ČR v něm má 12 stálých členů a 12 náhradníků, přičemž polovina je nominována Asociací krajů ČR a druhá polovina SMO ČR.

Jejich mandát je pětiletý a začal právě počátkem tohoto roku. Členové EVR se sdružují podle politických frakcí a národních delegací a pracují v jednotlivých komisích s odborným zaměřením. Zaměření jednotlivých komisí a rozmístění zástupců ČR v nich je uvedeno níže.

Během ustavujícího zasedání si Česká národní delegace zvolila do svého čela předsedu Romana Línka, náměstka hejtmana Pardubického kraje a místopředsedu Pavla Brandu, místostarostu obce Rádlo a předsedu Komise pro zahraniční spolupráci SMO ČR. Oba tak budou i členy nového předsednictva Evropského výboru regionů.

Dále pak byla řada našich zástupců zvolena do jednotlivých funkcí celého EVR. Na základě nominace politické frakce Evropské lidové strany (EPP) se 2. místopředsedou Komise pro přírodní zdroje (NAT) stal Radim Sršeň. Dále bude Radim Sršeň̌ členem pracovní́ skupiny pro Zelenou dohodu.

Oldřich Vlasák, radní města Hradec Králové, byl zvolen místopředsedou politické skupiny Evropských konzervativců a reformistů (ECR) a Pavel Branda bude politickým koordinátorem této skupiny v Komisi pro politiku územní soudržnosti a rozpočet EU (COTER). Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy, bude též politickým koordinátorem v komisi COTER za politickou skupinu Zelených, takže v nejdůležitější komisi COTER, která se zabývá fondy EU, rozpočtem a dopravou, bude mít ČR opět významné postavení. (V předchozím období v této komisi řadu let působil na pozici předsedy a místopředsedy Petr Osvald bývalý zastupitel města Plzně).

Jaroslava Pokorná́ Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje, byla zvolena do předsednictva politické skupiny Renew Europe a za tuto skupinu byla nominována na předsedkyni Komise pro hospodářskou politiku (ECON) pro II. polovinu právě započatého funkčního období́ Výboru regionů. Jaroslava Pokorná Jermanová bude také členkou pracovní skupiny pro Západní Balkán.

Pavel Branda se též stal členem předsednictva Konference regionálních a místních orgánů zemí Východního partnerství (CORLEAP). V této konferenci budou též zapojena Jaroslava Pokorná Jermanová a Roman Línek. Pavel Branda je dále také členem politické́ monitorovací́ skupiny dohlížející na administrativní́ spolupráci Evropského výboru regionů a Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV).

Pavel Branda bude též vést Meziregionální́ skupinu pro přeshraniční spolupráci. Tuto velmi aktivní meziregionální skupinu založil a vedl již v minulém období.

Ustavující plenární zasedání EVR ale nebylo pouze volebním. Byla na něm též přijata nová stanoviska. Mezi nimi také stanovisko českého zpravodaje Roberta Zemana, zastupitele města Prachatice, na téma Přispění regionů a měst k rozvoji Afriky, ve kterém se snažil nastínit cestu, jak vzájemnou spoluprací na místní a regionální úrovni předcházet migračním vlnám do Evropy.

K tomuto stanovisku Výbor regionů uvádí: „Účelem tohoto stanoviska je prosazovat aktivnější úlohu evropských měst a regionů při vytváření partnerství EU s místními a regionálními orgány, organizacemi občanské společnosti a soukromým sektorem v Africe. Návrhy, které vycházejí z dřívějších doporučení VR, přicházejí v době, která má pro EU mimořádný strategický význam. Nová Evropská komise, která se v prosinci 2019 ujala své funkce, chce být „geopolitickou Komisí“. Vedoucí představitelé EU se navíc dne 20. února setkají na summitu, na němž by se mohlo rozhodnout o rozpočtu EU na příštích sedm let.“

Sám Robert Zeman, bývalý předseda komise pro zahraniční spolupráci Svazu měst a obcí ČR, prohlásil, že „rozsáhlejší spolupráce s africkými městy a regiony by byla oboustranně výhodná a pomohla by prohloubit a zpružnit vztahy EU s Afrikou. Budování spolupráce zdola, z místní úrovně, by zvýšilo důvěru a zintenzivnilo osobní kontakty, jež by mohly být základem pro dlouhodobý úspěch a mohly by mj. přispět k řešení otázek souvisejících s migrací z dlouhodobého hlediska. Tento hlubší přístup zdola nahoru by mohl být obzvláště prospěšný pro města a regiony v některých částech Evropy včetně České republiky.“

Autor: Petr Osvald, zástupce koordinátora České národní delegace v EVR

Personální́ obsazení komisí VR členy České́ národní́ delegace pro období́ 2020–2025

CIVEX

Komise pro občanství́, správu, institucionální́ a vnější záležitosti

Roman Línek, Jiří Čunek, Radim Sršeň, Tomáš Macura

COTER

Komise pro politiku uzemní́ soudržnosti,  rozpočet EU a dopravu

Pavel Branda, Oldřich Vlasák, Jaroslava Jermanová, Zdeněk Hřib

NAT

Komise pro přírodní zdroje a zemědělství

Pavel Branda, Josef Bernard, Radim Sršeň, Jiří Čunek

ENVE

Komise pro životní prostředí́, změnu klimatu a energetiku

Dan Jiránek, Martin Půta, Oldřich Vlasák, Jana Vildumetzová

ECON

Komise pro hospodářskou politiku

Martin Půta, Jaroslava Jermanová, Roman Línek, Zdeněk Hřib

SEDEC

Komise pro sociální́ politiku, vzdělávání, zaměstnanost, výzkum a kulturu

Dan Jiránek, Tomáš Macura, Jana Vildumetzová, Josef Bernard

 

Ing. Petr Osvald

Projekt je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.