02.07.2021

Evropský výbor regionů požaduje, aby přeshraniční spolupráce byla zachována i v krizových situacích

Evropský výbor regionů (EVR) na svém plenárním zasedání 5. července přijal rezoluci vyzývající Evropskou komisi k návrhu opatření, která by umožnila zachování přeshraniční spolupráce a života v příhraničních regionech i v případě budoucích krizových situacích. Stanovisko, jehož zpravodajem je Pavel Branda, místopředseda delegace ČR v Evropském výboru regionů, místostarosta obce Rádlo a předseda Komise Svazu pro zahraničních spolupráci, vychází z nedávné zkušenosti, kdy opatření proti šíření pandemie COVID-19 náhle uzavřela mezistátní hranice, zásadně omezila přeshraniční pracovní mobilitu i služby, zmrazila projekty přeshraniční spolupráce a měla negativní dopad na každodenní život obyvatel těchto regionů.

Usnesení obsahuje několik návrhů na zlepšení přeshraniční spolupráce a vyzývá Evropskou komisi, aby navázala na již existující právní předpisy a smlouvy, jejichž provádění lze často ještě zlepšit. Budoucnost přeshraniční spolupráce bude dále projednána na akci pořádané VR společně s dalšími klíčovými evropskými partnery dne 5. července.

Pandemie COVID-19 byla jednou z největších překážek přeshraniční spolupráce v posledních desetiletích, která vážně ovlivnila ekonomiku a mobilitu mnoha regionů i přístup občanů k pohotovostním službám. Ještě před vypuknutím pandemie již mnoho příhraničních regionů bojovalo s množstvím překážek, které brání v plnohodnotné spolupráci. Je to např. přeshraniční doprava a propojení, jakož i byrokratické překážky pro občany a podniky. Vzhledem k této situaci má rezoluce, která je založena na studiích a zpětné vazbě shromážděné z příhraničních regionů za poslední rok, pomoci vrátit přeshraniční spolupráci mezi priority politické agendy EU.

Zpravodaj stanoviska k přeshraničním veřejným službám a předseda meziregionální skupiny VR pro přeshraniční spolupráci Pavel Branda uvedl: „Je velmi dobré, že Výbor regionů převzal zastupování příhraničních regionů a jejich občanů na Konferenci o budoucnosti Evropy. Musíme dát přeshraniční spolupráci tam, kam patří - do samého srdce evropského integračního projektu. Přeshraniční spolupráce je jedním z největších úspěchů Evropské unie a v její budoucnosti musí hrát ještě větší roli. Skutečné výhody evropské integrace pociťují občané na hranicích. Dnešní usnesení navrhuje konkrétní kroky k dalšímu zlepšení jejich každodenního života na hranicích.“

Ve svém usnesení, které je podporováno všemi politickými skupinami VR a bude sloužit jako příspěvek ke Konferenci o budoucnosti Evropy, EVR vyzývá Evropskou komisi (EK), aby předložila návrh na zachování pozemní a námořní přeshraniční přeshraniční spolupráci a přeshraniční život v případě nové celoevropské nebo regionální krize. Usnesení rovněž vyzývá EK, aby navrhla opatření, která by umožnila personálu a vozidlům pracujícím v pohotovostních službách kdykoli volně překračovat hranice. Usnesení dále zdůrazňuje potřebu zlepšit a posílit přeshraniční veřejné služby, přičemž zdůrazňuje, že přeshraničním strukturám, jako jsou Evropská seskupení územní soudržnosti (ESÚS), by měla být přiznána významnější role při řízení přeshraničních oblastí, protože k tomu mají jedinečné postavení.

Dne 5. července Výbor regionů organizuje Konferenci o budoucnosti přeshraniční spolupráce společně s dalšími partnery Evropské přeshraniční občanské aliance: Asociace evropských pohraničních regionů (AEBR), Mission Opérationelle Transfrontalière ( MOT) a Středoevropská služba pro přeshraniční iniciativy (CESCI). Účastníci budou diskutovat o dopadech krize COVID-19 na přeshraniční spolupráci a na konferenci bude představena rezoluce a debata o budoucnosti přeshraniční spolupráce na základě zkušeností před a během pandemie. Odkaz na účast a závěrečný program akce najdete zde.

Zdroj: Tisková zpráva Evropského výboru regionů