02.07.2010

85. Plenární zasedání Výboru regionů

8. – 9. červen 2010, Brusel

„Společnou zemědělskou politiku bude třeba po roce 2013 výrazně reformovat,“ řekl na plenárním zasedání Výboru regionů komisař pro zemědělství Dacian Ciolos. Otázky budoucnosti Společné zemědělské politiky, ke které již v dubnu byla Evropskou komisí otevřena široká diskuse (tzv. konzultace), do níž se mimo jiné zapojil i Svaz , byly jedním z hlavních témat tohoto zasedání.

8. – 9. červen 2010, Brusel

„Společnou zemědělskou politiku bude třeba po roce 2013 výrazně reformovat,“ řekl na plenárním zasedání Výboru regionů komisař pro zemědělství Dacian Ciolos. Otázky budoucnosti Společné zemědělské politiky, ke které již v dubnu byla Evropskou komisí otevřena široká diskuse (tzv. konzultace), do níž se mimo jiné zapojil i Svaz, byly jedním z hlavním témat tohoto zasedání.

K projednání návrhů veřejnosti vzešlých z konzultace bude v červenci organizována konference, na jejímž základě začne Evropská komise připravovat Sdělení k budoucnosti Společné zemědělské politiky. Dle Ciolose by Společná zemědělská politika měla být po roce 2013 pružnější, reagovat na potřeby jednotlivých regionů a zajistit modernizaci tohoto sektoru. Spravedlivější by mělo být i dělení prostředků určených na tuto politiku. Dnes stále ještě existují významné rozdíly mezi přímými platbami určenými pro „staré“ členské země a ty „nové“. Zemědělci by se také měli naučit pracovat s nestálými trhy a v budoucnu více zvažovat dopady svých aktivit na životní prostředí.

V reakci na komisařova slova Výbor regionů znovu zmínil, co už zahrnul do i do svého stanoviska, totiž že Společná zemědělská politik má zůstat politikou evropskou. Nemělo by dojít k převedení výdajů na zemědělství zpět na vnitrostátní úroveň, což některé členské státy požadovaly. Výbor rovněž podpořil požadavek odstranit diskriminační pravidla v oblasti přímých plateb, díky kterým mají nové členské státy v zemědělství méně peněz, než ty staré. Dále by měli být odměňováni zejména ti zemědělci, kteří se chovají zodpovědně vůči životnímu prostředí.

Co se týká koordinace Společné zemědělské politiky, Výbor regionů původně usiloval o převedení opatření nezemědělské povahy (vázaná na Program rozvoje venkova) pod politiku soudržnosti. Rozvoj venkova by tedy do budoucna mohl být součástí operačních programů. Nicméně tento návrh nakonec delegáti ve Výboru regionů označili za příliš radikální a doporučili pouze vyjasnit situaci ohledně podpory nezemědělských činností na venkově.

V další části plenárního zasedání bylo projednáváno stanovisko Výboru regionů k materiálu „Úloha obnovy měst v budoucnosti rozvoje měst v Evropě“, který byl zpracován na žádost španělského předsednictví Radě EU. Podle Výboru regionů by Unie měla více zohledňovat roli měst v politikách EU, a to zejména v připravované revizi rozpočtu EU po roce 2013. Ve stanovisku se objevuje návrh na aktualizaci evropské městské agendy a na vytvoření jakéhosi evropského městského „právního řádu“ (acquis)  na úrovni Unie, který by měl formu právních nástrojů, politických iniciativ a mechanismů výměny zkušeností a osvědčených postupů mezi městy.