04.04.2023

Finanční podpora pro town-twinning z komunitárního programu CERV

Hledáte finanční podporu pro přeshraniční spolupráci a komunikaci, mezinárodní konferenci či výměnu zkušeností a další podobné aktivity pro obce a města? Pak může být dotační výzva pro town-twinning z komunitárního programu EU pro občany, rovnost, práva a hodnoty (CERV) tou správnou volbou.

Výzva k předkládání projektů byla vyhlášena v polovině března a žádosti o podporu, které nesmí být delší než 40 stran, lze podávat online do 20. září 2023.

Výsledky hodnocení předložených návrhů projektů mají být známy do ledna až února 2024, do června téhož roku pak mají být podepsány grantové dohody. Až poté mohou začít aktivity projektu.

Výše finanční podpory

Ve výzvě jsou připraveny celkem 4 miliony EUR. Výše finanční podpory pro jednotlivé projekty bude odvozena od počtu plánovaných/realizovaných aktivity/událostí a počtu účastníků do nich zapojených.

Minimální částka pro jeden projekt má být 8 455 EUR (tj. 202 920 Kč), maximální částka má být 50 745 EUR (1 217 880 Kč). Přesnou výši podpory určí na základě zamýšlených aktivit kalkulátor v online žádosti. Finance budou vyplaceny až po skončení projektu.

Spolufinancování aktivit ze strany obcí, asociací nebo firem je možné, výše závisí zcela na konkrétních potřebách a aktivitách projektu a nemusí být specifikována v žádosti o finanční podporu.

Kdo může žádat a pro jaké aktivity?

Žádosti mohou podávat veřejné či soukromé subjekty z lokální úrovně ze zemí EU, nebo Svaz či jiné asociace ze zemí EU, které k tomu budou explicitně zmocněny konkrétní obcí či městem. Jeden projekt musí zahrnovat alespoň dvě země EU – jedna v roli koordinátora a alespoň jedna další partnerská země. Čím víc zemí bude do projektu zapojeno, tím lépe, protože bude mít větší šanci získat finanční podporu.

Aktivity v rámci projektu musí zapojit minimálně 50 účastníků, přičemž alespoň 25 z nich musí být ze zahraničí. Celý projekt by měl trvat půl roku až rok, během něhož mají proběhnout veškeré zamýšlené aktivity. Ty se zároveň musí uskutečnit na území EU a měly by zohledňovat genderovou rovnost.

Úspěšné projekty mají být inovativní, mají mít konkrétní a realistické cíle a mohou budovat na předchozích partnerstvích a zkušenostech. Nová partnerství municipalit jsou nicméně vítána. Největší důraz při hodnocení má být kladen na relevanci projektu a aktivity v nich plánované, kvalitu žádosti a vliv/dopad projektu.

Tematicky se mají týkat podpory solidarity a kulturního a jazykového porozumění mezi unijními občany napříč hranicemi, vzdělávání o důležitosti evropského integračního procesu, debaty o budoucnosti Evropy a nově také kreativní iniciativy nového evropského Bauhausu, jež má propojovat vědu s technologiemi, uměním, kulturou a sociálním začleňováním.

Projekty by stejně tak měly podporovat vzájemné porozumění a přátelství mezi občany na lokální úrovni, přidanou hodnotu EU, evropskou identitu a měly by podpořit dlouhodobé vazby mezi municipalitami a v nich pobývající občany.

Více informací o celé výzvě včetně všech podmínek financování a způsobilosti projektů a aktivit naleznete pod tímto odkazem.

Pavla Hosnedlová, Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů