19.04.2024

Opravdu chceme navýšit kapacitu dětských skupin? V tom případě není na co čekat!

Ministerstvo práce a sociálních věcí rozdává miliony na navýšení kapacit v dětských skupinách. Nejnovější příležitostí byla 8. dubna vypsaná výzva 61 v rámci programu OP Zaměstnanost plus s celkovou alokací 300 milionů Kč.

Nedočkavě očekávaná výzva přinesla ale mnoha provozovatelům a zájemcům o provoz zklamání – pouze třetina, tedy 100 milionů Kč je určena pro nestátní organizace, zatímco 200 milionů Kč je určeno pro kraje, obce a jimi zřizované příspěvkové organizace. Zájem o výzvu je enormní. Během prvního dne, kdy byla výzva otevřena, byly podány žádosti za 686 milionů Kč, z čehož ovšem pouze 6 žádostí (v součtu za 17 milionů Kč) pocházelo od obcí. Alokace určená pro nestátní organizace byla tedy mnohonásobně přečerpána, přičemž minimálně 180 žádostí bylo podáno již v první minutě, kdy byla výzva otevřena. (O tom, který projekt bude či nebude podpořen, rozhoduje čas podání – v tomto případě tedy spíše rychlost internetového připojení žadatele.)

Podmínky výzvy stanoví, že k žádosti je potřeba přiložit nájemní smlouvu nebo jiný vztah k nemovitosti, což implikuje velkou pravděpodobnost realizace předložených projektů. Cca 85 % podaných žádostí by přitom zahájilo provoz nejpozději k 1. lednu 2025. Pokud by MPSV vyhovělo všem podaným žádostem, vzniklo by tak v České republice velmi rychle cca 2 500 nových míst.

Více si přečtete ZDE.

 

 

Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR