22.10.2015

Starostové budou dostávat informace z Integrovaného záchranného systému

Rychlost předávání informací v krizových situacích byla hlavním tématem jednání zástupců předsednictva Svazu s vedením Ministerstva vnitra. Představitelé samospráv budou dostávat sms přímo z Integrovaného záchranného systému.

Rychlost předávání informací v krizových situacích byla hlavním tématem jednání ministra vnitra Milana Chovance s předsedou Svazu měst a obcí ČR a starostou Kyjova Františkem Luklem. Stanovovat ji bude memorandum o spolupráci a úprava interních postupů v rámci resortu vnitra. Tak, aby starostové včas věděli, pokud se stane závažná věc, co se děje, a mohli co nejdříve informovat občany svých měst a obcí. Představitelé samospráv proto budou dostávat sms přímo z Integrovaného záchranného systému.

"Naší snahou samozřejmě je, aby starostové byli co nejdříve informování. Proto si interně stanovíme rychlost předávání informací mezi hasičským záchranným sborem a policií. Rovněž od nového roku – na základě podnětů z měst a obcí - vznikne dotační titul na podporu dobrovolných hasičů," řekl ministr vnitra Milan Chovanec.

"Shodli jsme se, že se v brzké době sejdou krajští představitelé policie, hasičů a samosprávy, aby se dohodnuté závěry efektivně  přenesly do území. Vzájemná spolupráce musí být skutečně intenzivní, aby naši občané měli k dispozici kvalitní služby od státu a samospráv, na které mají nárok," řekl předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl.

Na Ministerstvu vnitra se debatovalo také o situaci s uprchlíky, či o přeshraničním problému s nelegální distribucí léků, které slouží k výrobě drog. Zazněly také informace o projektu Pošta Partner, do kterého jsou už zapojeny desítky subjektů, a postupně jich přibývá. Franšízy mají za cíl, aby služby pošt zůstaly v území zachovány. Česká pošta i v dané věci spolupracuje se Svazem měst a obcí ČR.

Jednání se mimo jiné zúčastnili policejní prezident Tomáš Tuhý, generální ředitel HZS ČR Drahoslav Ryba, náměstkyně ministra vnitra pro veřejnou správu Jana Vildumetzová, generální ředitel České pošty Martin Elkán, místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal, člen předsednictva  Svazu měst a obcí ČR a primátor Plzně Martin Zrzavecký či výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek. 

gallery