26.04.2021

Zákonem roku se stala bankovní identita

Dvanáctý ročník ankety Zákon roku s velkým náskokem vyhrálo téma „Univerzální způsob identifikace v on-line prostředí“, konkrétně zákon o bankovní identitě.

Poslanecký návrh přináší možnost využití elektronické bankovní identifikace jako oficiální, státem uznané identifikace občanů. Zákon o bankovní identitě číslo 49/2020 Sb. nabyl účinnosti 1. ledna 2021. Jeho přijetí umožnilo rozšířit služby bank o elektronické ověřování totožnosti, podepisování a další elektronické služby vytvářející důvěru. S příchodem bankovní identity nastala revoluční změna v ověřování identity na dálku.

V anketě Zákon roku můžete hlasovat již od roku 2010. V nominační radě opět zasedl i zástupce Svazu měst a obcí. Z pěti nominací letos vybíraly stovky podnikatelů nejlepší právní předpis, soubor zákonů nebo legislativní počin, který má pozitivní dopad na podnikání v Česku.

Na stupních vítězů se dále umístila novela zákona o technických požadavcích na výrobky, konkrétně bezplatný přístup k technickým normám. Díky této změně zákona získala veřejnost bezplatný přístup k závazným technickým normám. Třetí místo v anketě obsadil zákon umožňující zpětné uplatnění daňové ztráty, který podnikatelům dává možnost získat potřebné finanční prostředky vrácením daně zaplacené v minulosti, pokud před nástupem pandemie dosahovali zisku, a nyní jsou ve ztrátě.

Umístění Téma Výsledek
1. Univerzální způsob identifikace v on-line prostředí (zákon o bankovní identitě) 72,9 %
2. Bezplatný přístup k technickým normám (novela zákona o technických požadavcích na výrobky) 9,3 %
3. Možnost zpětného uplatnění daňové ztráty (loss carryback) (zákon, kterým se mění některé daňové zákony v souvislosti s výskytem koronaviru) 6,9 %
4. Flexibilnější pracovněprávní vztahy (novela zákoníku práce) 5,5 %
5. Předvídatelná pravidla hospodaření s vodou v době sucha (novela vodního zákona) 5,4 %

Anketu Zákon roku organizuje poradenská společnost Deloitte a její advokátní kancelář Deloitte Legal od roku 2010.

 

ZDROJ: TZ Zákon roku 2021