23.02.2018

Začíná třetí ročník soutěže Knihovna JINAK. Přihlaste se!

Už třetí ročník facebookové soutěže Knihovna JINAK pořádá Svaz měst a obcí ČR. Má za cíl propojit knihovny mezi sebou, sdílet dobrou praxi a podpořit knihovny v přístupu, který bude jiný. Soutěž má upozornit na zajímavé knihovny z celé České republiky, kde se nejen čte, ale také konají tematické akce, půjčování knih je zpříjemňováno zajímavými nápady, pořádají se setkání s osobnostmi apod. Akce se i letos koná ve spolupráci se Sdružením knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP).

PRAHA, 23. února 2018 – Už třetí ročník facebookové soutěže Knihovna JINAK pořádá Svaz měst a obcí ČR. Má za cíl propojit knihovny mezi sebou, sdílet dobrou praxi a podpořit knihovny v přístupu, který bude jiný. Soutěž má upozornit na zajímavé knihovny z celé České republiky, kde se nejen čte, ale také konají tematické akce, půjčování knih je zpříjemňováno zajímavými nápady, pořádají se setkání s osobnostmi apod. Akce se i letos koná ve spolupráci se Sdružením knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP).

Soutěž byla zahájena 19. února, od tohoto data se knihovny mohou do soutěže samy přihlásit, a to prostřednictvím e-mailu. Vítěze na jaře vybere široká veřejnost na facebooku Svazu měst a obcí ČR, kde pro své favority budou lidé moci hlasovat. Na klikací souboj bude navazovat seminář, kde se všichni soutěžící setkají a představí své projekty a předají si zkušenosti.   

„Zejména v malých obcích a městech jsou knihovny často centrem veškerého dění. Lidé jsou na ně po právu pyšní, a jak ukazuje naše soutěž, chtějí napříč republikou sdílet, co se jim daří, tedy co dělají jinak,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Naše soutěž propojuje knihovny navzájem tak, aby se v nich návštěvníci cítili co nejlépe a rádi se tam vraceli. A jak se ukazuje, knihovny už dávno nejsou temným místem se starými knihami, kde se musí šeptat. V naší soutěži oceňujeme, když knihovníci dělají něco jinak. Proto Knihovna JINAK.“

„V dnešní době neomezených možností a všudypřítomného internetu je těžké dostat děti ke knížce. Jedním z míst, kde se to ještě daří, jsou knihovny, které jsou inovativní a otevřely se veřejnosti.,“ říká s úsměvem místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi Vlastimil Picek a dodává: "Jak ukázaly předchozí ročníky naší soutěže, v knihovnách se často pořádají akce, které přibližují knihy a čtení jako takové. O knihách se tu vypráví, hrají se z nich vybrané scénky, konají se setkání, kde i oblečení účastníků bývá ve stylu konkrétní knížky nebo epochy. V knihovnách se lidé jednoduše baví a určitě stojí za to toto obecní centrum pravidelně navštěvovat.

První ročník celorepublikové soutěže Knihovna JINAK vyhrála malá knihovna v Hejné nedaleko Horažďovic. V nově zrekonstruovaných prostorách chystá besedy se zajímavými hosty, přednášky na různá témata a ostatní kulturní zážitky. Půjčit se tam dají i deskové hry. Ve druhém ročníku největší podporu veřejnosti (tedy nejvíce facebookových kliknutí) získala Městská knihovna Dobříš, kde to opravdu žije. V Dobříši pořádají jednu akci za druhou včetně Fantasy víkendů a BOoK!conu, který se z Dobříše rozšířil do celé České republiky.


Harmonogram Knihovny JINAK 2018

  • 19. února – 9. března 2018 – přihlašování knihoven (zaslání stručné informace o rozsahu maximálně jedné A5 o tom, co knihovna dělá a ilustrační fotografii na e-mail: tuzilova@smocr.cz)
  • 15. března - 8. dubna 2018 – hlasování veřejnosti na facebooku (na adrese: www.facebook.com/smocr1)
  • květen/červen – seminář Knihovna JINAK – setkání soutěžících
  • podzim 2018 – slavnostní vyhlášení výsledků soutěže v Klementinu