21.09.2010

Vesnicí roku 2010 se staly Ratměřice

Nelehkou práci měla celostátní hodnotitelské komise, která rozhodovala o vítězi soutěže Vesnice roku 2010. Vybírala ze 13 vítězů regionálních kol a nakonec za tu nejlepší určila středočeské 260hlavé Ratměřice, které se soutěže zúčastnily mimochodem již popáté. A tentokrát to vyšlo. V celorepublikovém klání porazily dalších 360 českých a moravských vesnic a kromě prestižního titulu se mohou těšit i na dvoumilionový příspěvek na svůj rozvoj. Druhou příčku obsadil městys Koloveč z Domažlicka a na třetím místě se umístila obec Hlavnice na Opavsku.

Nelehkou práci měla celostátní hodnotitelské komise, která rozhodovala o vítězi soutěže Vesnice roku 2010. Vybírala ze 13 vítězů regionálních kol (viz INS č. 8-9) a nakonec za tu nejlepší určila středočeské 260hlavé Ratměřice, které se soutěže zúčastnily mimochodem již popáté. A tentokrát to vyšlo. V celorepublikovém klání porazily dalších 360 českých a moravských vesnic a kromě prestižního titulu se mohou těšit i na dvoumilionový příspěvek na svůj rozvoj. Druhou příčku obsadil městys Koloveč z Domažlicka a na třetím místě se umístila obec Hlavnice na Opavsku.

Starosta Ratměřic Viktor Liška při vyhlášení vítězů, které se konalo v sobotu 11. září 2010 v Luhačovicích při folklórním festivalu Písní a tancem, pozval přítomné na spoustu kulturních aktivit, které obec pořádá, také do zámeckého parku, kde jsou krásné sekvojovce, i do minimuzea hasičské techniky. Dotaci chce využít například na přestavbu sportovního areálu a budovy obecního úřadu, jistou část pak na nezbytnou opravu komunikací.

Soutěž Vesnice roku se pořádá již od roku 1995. Vyhlašovateli soutěže jsou od jejího počátku ministerstvo pro místní rozvoj, Spolek pro obnovu venkova a Svaz měst a obcí, v posledních letech pak ještě ministerstvo zemědělství. Na její organizaci se ale spolupodílejí i další organizace.