23.06.2021

Soutěž Městská knihovna roku spustila již 12. ročník

SKIP vyhlásil již 12. ročník soutěže o nejlepší Městskou knihovnu roku 2021. V současné době probíhají nominace do soutěže na úrovni jednotlivých krajů.

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) vyhlásil již 12. ročník soutěže o nejlepší Městskou knihovnu roku 2021. Záštitu nad soutěží opět převzal Svaz měst a obcí. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb. V současné době probíhají nominace do soutěže na úrovni jednotlivých krajů.

Letošní ročník soutěže doznal změny jak na úrovni hodnotících kritérií, tak i procesu nominací. V současné době krajské knihovny a regionální organizace SKIP vybírají nominace za jednotlivé kraje. Následně hodnotitelská komise provede hodnocení 14 nominovaných knihoven podle třech kritérií:

  • Výsledky hodnocení knihovny v benchmarkingu
  • Výsledky hodnocení významné realizované akce / počinu, kterou knihovna navrhne a popíše
  • Výsledky hodnocení významné realizované akce / počinu, kterým knihovna reagovala na pandemii COVID-19

V závěrečném kole hodnotitelská komise navštíví 8 vybraných knihoven a vybere vítěze soutěže.

Vítězná knihovna se i letos může těšit na věcnou cenu v podobě venkovní knihobudky, kterou do soutěže zajistí i letos Svaz.

Detaily k pravidlům si můžete prostudovat na stránkách soutěže: Městská knihovna roku 2021 | www.skipcr.cz

Městská knihovna roku 2020

Loňský ročník byl vzhledem k pandemické situaci vyhlášen pouze online. Vítězové však nepřijdou ani o knihobudku ani o slavnostní předání. Cenu předají zástupci SKIP a SMO ČR na slavnostním ceremoniálu společně pro oba ročníky v říjnu tohoto roku.

A která knihovna získala titul Městská knihovna roku 2020 se můžete dočíst v článku zde: Městská knihovna roku 2020 | www.smocr.cz

ZDROJ: SKIP ČR