20.07.2012

Ratměřice se staly Vicemistry Evropy 2012.

České Vesnice roku Ratměřice a Komňa slaví úspěchy na evropské úrovni. V rámci dvanáctého ročníku o Evropskou cenu obnovy vesnice 2012 se probojovaly mezi kandidáty na celkové prvenství. Ratměřice se dokonce umístily mezi dvanácti finalisty, a mohou proto hrdě nést titul Vicemistr Evropy 2012.

České Vesnice roku Ratměřice a Komňa slaví úspěchy na evropské úrovni. V rámci dvanáctého ročníku o Evropskou cenu obnovy vesnice 2012, který se nesl v duchu motta „Na stopě budoucnosti“, udělaly české obce v silné konkurenci na porotce této evropské soutěže velice příznivý dojem a zařadily se mezi kandidáty na celkové prvenství. Ratměřice se dokonce umístily mezi dvanácti finalisty, a mohou proto hrdě nést titul Vicemistr Evropy 2012.

Porotce zaujalo, že se obci Ratměřice s pouhými 262 obyvateli (nejmenší obec v soutěži) podařilo vytvořit velmi dobré životní podmínky a ocenili především široké a aktivní zapojení obyvatel do rozvoje obce, snahu o permanentní utváření veřejného prostoru, orientaci na udržitelný rozvoj, důraz na rovnost šancí a nekonvenční činnosti v sociální, kulturní a podnikatelské oblasti. Po dlouhé diskuzi porotců byly Ratměřice vyznamenány „Evropskou cenou obnovy vesnice za celistvý, udržitelný a mottu odpovídající rozvoj výjimečné kvality“.

Obec Komňa byla navržena na „Evropskou cenou obnovy vesnice za výjimečné výsledky ve více oblastech rozvoje vesnice“ a toto ocenění na základě rozhodnutí poroty získala. Porotce zaujala především silná identita obce, zapojení občanů do života v obci, přesvědčivá vize a finanční udržitelnost rozvoje obce. Také místní vybavenost, především se zaměřením na mladé rodiny s dětmi, péče o hodnotnou památkově chráněnou zástavbu a zemědělské a lesní hospodaření s ohledem na kulturní krajinu byly hodnoceny velmi pozitivně.

Evropskou cenu obnovy vesnice 2012 získala švýcarská obec Vals. Slavnostní vyhlášení výsledků za účasti nominovaných obcí, porotců a dalších hostů proběhne ve dnech 20. – 22. 9. 2012 v obci Langenegg v Rakousku (Vorarlberg).
 
Zdroj: tisková zpráva MMR