05.09.2016

Ocenění Obnovitelné desetiletí

Patříte mezi města nebo obce s progresivní vizí využití místních šetrných zdrojů energie, přinášející svým obyvatelům čisté ovzduší bez vysokých účtů za energie? Jste města či obce zásobující obyvatele teplem z biomasových výtopen či tepláren nebo s instalovanou solární elektrárnou či kolektorem na veřejných budovách? Nominujte zajímavé příklady využití obnovitelných energií.

Ocenění Obnovitelné desetiletí iniciované Aliancí pro energetickou soběstačnost a Solární asociací hledá projekty využití obnovitelných zdrojů, které vznikly mezi lety 2006-2016 i nové nápady pro budoucnost.

Oceněné projekty získají zajímavou publicitu a možnost dále prezentovat své úspěchy. Příklady instalací šetrné energetiky lze nominovat v pěti kategoriích, které míří na využití obnovitelných zdrojů v domácnostech, firmách nebo právě městech, či na nové nápady start up společností a studentů.

Městům a obcím je určena kategorie Chytrá energie měst a obcí, která hledá místa s promyšlenou koncepcí moderní energetiky. Své projekty šetrné energetiky mohou nominovat například města nebo obce s progresivní vizí využití místních šetrných zdrojů energie, přinášející svým obyvatelům čisté ovzduší bez vysokých účtů za energie. Města či obce zásobující obyvatele teplem z biomasových výtopen či tepláren nebo s instalovanou solární elektrárnou či kolektorem na veřejných budovách. Záštitu nad touto kategorií převzal nizozemský velvyslanec Ed W. V. M. Hoeks.

Projekty lze nominovat pomocí formuláře na www.obnovitelnedesetileti.cz do 11. září 2016. Následně bude o projektech rozhodovat odborná porota složená z renomovaných expertů. Výsledky budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru 13. října 2016 v Praze.

Vítězný projekt získá mimo vítězné plakety prostor pro představení v celostátní příloze Deníku věnované ocenění Obnovitelné desetiletí (listopad 2016) a možnost představit se na parlamentní konferenci věnované šetrné energetice (prosinec 2016).

Záštitu nad oceněním Obnovitelné desetiletí převzalo například Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostřední, ambasáda USA, vysoké školy i řada průmyslových svazů a asociací. Partnery projektu jsou například společnosti ČEZ Solární, Siemens ČR, EY ČR nebo UniCredit Bank. Projekt zaštitují i osobnosti, mezi které patří vícepremiér Pavel Bělobrádek nebo Vladimír Špidla.