05.05.2020

Nominace na Strom roku 2020 prodlouženy.

Nominace stromů s příběhem, který pomůže propagovat Vaši obec nebo město v devatenáctém ročníku ankety Strom roku prodlužuje Nadace Partnerství do 31. května. Chodíte kolem stromu, u kterého se lidé zastavují? Nominujte ho do letošního ročníku ankety Strom roku a povězte jeho příběh ostatním!

Posunem přihlášek chce Nadace Partnerství podpořit všechny v tom, aby využili jarní počasí i postupný návrat k běžnému životu k pátrání po neobyčejných stromech. Nezáleží na tom, jak je strom starý nebo vysoký. Důležitý je jeho příběh a spojení s domovem a komunitou, které dotváří.

 

Těšíme se na Vaše stromové příběhy!

 

K přihlášce stačí znát základní informace o stromu: jeho historii, druh, přibližné stáří a polohu; porotě pomohou i poutavé fotografie nebo archivní materiály. Pokud nominovaný strom postoupí do finále, bude v online hlasování od konce července do půlky října soutěžit o odborné ošetření a postup do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku.

 

Přihlaste Vaše stromové velikány na www.stromroku.cz + foto v příloze

Více na www.stromroku.cz

Popiska k foto:

Moravičanská lípa na návsi se umístila v anketě Strom roku 2018 omezené na stromy spojené s historií Československa na 4. místě.

Druh stromu:Lípa srdčitá (Tilia cordata), stáří99 let, obvod kmene 300 cm.

Z obecní kroniky:

Zrozena za hodování

Lípa svobody byla na moravičanské návsi vysazena 4. května 1919 k oslavě založení Československa. Ten den se v Moravičanech slavily hody. Ve vesnici se v poledne konala pobožnost a po ní se z místní školy u kostela průvodem vynesla slovanskými stuhami ozdobená lípa. Od kostela šel průvod s muzikou až na náves, lípu nesly tři ženy v krojích. Nechyběli studenti, hasičský sbor, farníci i široká veřejnost.