03.06.2015

Nejlepší dětskou knihovnu mají v Havířově

2. června vyhlásila odborná komise nejlepší veřejnou knihovnu pro děti. Stala se jí Městská knihovna Havířov, která tak může používat titul Kamarádka knihovna 2014. Do projektu se zapojilo přes 80 knihoven a děti jim vystavily cca 15 000 vysvědčení.

2. června vyhlásila odborná komise nejlepší veřejnou knihovnu pro děti. Stala se jí Městská knihovna Havířov, která tak může používat titul Kamarádka knihovna 2014. Od září do prosince 2014 dostaly děti v České republice opět možnost zhodnotit knihovnu ve svém městě v rámci soutěže Kamarádka Knihovna. Do projektu se zapojilo přes 80 knihoven a děti jim vystavily cca 15 000 vysvědčení. Předání cen se konalo v pobočce Lužiny Městské knihovny v Praze.

Absolutním vítězem a nositelem titulu Kamarádka knihovna 2014 se stala Městská knihovna Havířov. Vznikla počátkem 50. let, kdy sídlila v bytě dobrovolného knihovníka, sponzorovaného dary nepříliš široké čtenářské obce. V roce 1955, kdy byl Havířov vyhlášen městem, se pro knihovnu uvolnily prostory v hornickém učilišti, kde začala pracovat první profesionální sila. Dnes má šest poboček a kromě půjčování knih pořádá výstavy, soutěže pro čtenáře, přednášky, kurzy, aktuálně třeba programy na prázdniny.

Vítězové velikostních kategorií podle počtu obyvatel

1. kategorie - obce do 3000 obyvatel

Městská knihovna Rychnov u Jablonce nad Nisou
Městská knihovna Nová Včelnice
Obecní knihovna Žihle

2. kategorie – města s 3001 – 5 000 obyvatel

Městská knihovna Klimkovice
Městská knihovna Kamenice nad Lipou
Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší

3. kategorie – města s 5 001 – 10 000 obyvatel

Městská knihovna Nové Město nad Metují
Městská knihovna Dobříš
2. Městská knihovna Litomyšl
3. Městská knihovna Nová Paka

4. kategorie – města s 10 001 – 20 000 obyvatel

Městská knihovna Louny
Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně
Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm
Městská knihovna Rokycany

5. kategorie – města s 20 001 – 40 000 obyvatel

Knihovna Matěje Josefa Sychry Žďár nad Sázavou
Knihovna Kroměřížska
Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Městská knihovna Hodonín

6. kategorie – města nad 40 000 obyvatel

Městská knihovna Havířov
Knihovna města Plzně
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně

Všechny knihovny, které se dostaly do finále, podle pořádajícího svazu knihovníků postoupily nejen díky hodnocení dětí, ale také kvůli výsledkům své práce. K těm patří příznivá provozní doba pro dětské čtenáře, počet akcí pořádaných pro děti nebo počet výpůjček. Jedním z hlavních kritérií soutěže je procento dětských čtenářů z populace města. V některých městech je to více než 60 procent všech dětí z města.

Děti knihovny hodnotí příznivě, velmi často chválí klid, soukromí i vstřícnost personálu. Kritické jsou například k provozní době, ale také k absenci občerstvení či nutnosti dlouho čekat na obsluhu. "Protože mě baví s hrdiny knížek prožívat jejich dobrodružství, ale hlavně je to můj únik ze zbytečně uspěchaného elektronického způsobu života, něco jako můj druhý život," uvedla jedna z dětských čtenářů.

Soutěž Kamarádka knihovna, kterou pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) ve spolupráci s partnery a pod záštitou Ministerstva kultury ČR, se koná už od roku 2007. Má za cíl motivovat knihovny k lepším službám a co největší vstřícnosti k dětským uživatelům. O hlavním vítězi rozhoduje porota.