28.11.2016

Nejkrásnější radnici a obecní úřad mají ve Svitávce, Nymburku a Frýdlantu

V soutěži „Nejkrásnější obecní úřad či radnice 2016“, kterou vyhlásil dvouměsíčník Moravské hospodářství a vydavatelství Magnus Regio pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj a Svazu měst a obcí ČR, zvítězil dvakrát obecní úřad ve Svitávce, mezi radnicemi vládne Nymburk a Frýdlant.

V soutěži „Nejkrásnější obecní úřad či radnice 2016“, kterou vyhlásil dvouměsíčník Moravské hospodářství a vydavatelství Magnus Regio pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj a Svazu měst a obcí ČR, zvítězil dvakrát obecní úřad ve Svitávce, mezi radnicemi vládne Nymburk a Frýdlant.

Oproti prvnímu ročníku došlo ke změně pravidel. Obě kategorie radnic i obecních úřadů hodnotily zvlášť čtenáři webových stránek Moravského hospodářství a porota složená ze tří renomovaných architektů. Celkem tak soutěž má čtyři vítěze.

Odborníci ve složení Augustin Milata, Ivan Bergmann a Jaromír Chmelík se po těžkém přemýšlení shodli na vítězném Frýdlantu a Svitávce. „Úkol to byl nesmírně náročný. Na druhou stranu si člověk aspoň uvědomil, kolik krásných staveb u nás slouží jako radnice,“ podotkl k vyhodnocování architekt Jaromír Chmelík, autor projektu rekonstrukce královehradecké Bílé věže.

Po Prostějovu Frýdlant

Po předloňském vítězi hlavní kategorie Prostějovu se tak nyní radují v severočeském Frýdlantu. „Podobu naší radnici dal stavitel Franz Neumann, který si to nejprve vyzkoušel v Liberci, a potom až u nás. Ale naše radnice je samozřejmě hezčí,“ vtipkoval frýdlantský místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

Svitávka na Blanensku měla svůj triumf dvojnásobně podtržený. Úřad městysu ocenili jak architekti, uspěl i v hlasování na internetu. Jeho šance byly velké. Sídlí totiž v památkově chráněné vile továrníka Löw-Beera. „Věříme, že nám ocenění pomůže k tomu, aby k nám jezdil víc turistů. Na vlastní náklady jsme vilu krásně opravili. Už letos jsme pocítili, že je o objekt větší zájem,“ doufá v ještě lepší zprávy starosta Svitávky Jaroslav Zoubek.

Nejvíce čtenářů hlasovalo pro Nymburk

Největší podporu od čtenářů Moravského hospodářství v kategorii radnice měl středočeský Nymburk.  Na internetovém hlasování  se podílelo takřka dvacet tisíc čtenářů, kteří vybírali z 51 obcí a měst.

Do soutěže Moravského hospodářství „Nejkrásnější obecní úřad či radnice“ se mohly přihlašovat města a obce z celé České republiky. Vítězové byli vyhlášeni ve čtvrtek na závěr konference Moravská města a obce 2016, kterou pořádá společnost Magnus Regio.

Soutěž o Nejkrásnější obecní úřad či radnici se poprvé konala v roce 2014. Vítězné obce dostaly designové lavičky, přístroje na vodu do kanceláře, půlroční dodávku vody zdarma a tiskárny.

Vítězové ankety o Nejkrásnější obecní úřad či radnici 2016

Hlasování čtenářů Moravského hospodářství

Obecní úřad:

 1. městys Svitávka
 2. městys Křtiny
 3. obec Pohoří

Svitávka

Svitávka

Radnice

 1. město Nymburk
 2. město Tišnov
 3. město Rýmařov

Nymburk

Nymburk

Hlasování poroty architektů

Obecní úřad:

 1. městys Svitávka
 2. obec Dolní Břežany
 3. obec Nové Sedlo

Svitávka

Svitávka

Radnice:

 1. město Frýdlant
 2. měso Moravská Třebová
 3. město Blovice

Frýdlant

Frýdlant

Zdroj: Michal Čejka, Moravské hospodářství