16.10.2014

Lidé dali nejkrásnějším radnicím a obecním úřadům téměř tři a půl tisíce hlasů

Hlasování veřejnosti v soutěži „Nejkrásnější obecní úřad či radnice“ skončilo. Lidé podpořili své favority téměř třemi a půl tisíci hlasy. Teď přebírá štafetový kolík opět porota, vítězové soutěže budou vyhlášeni 14. listopadu v Brně.

Hlasování veřejnosti v soutěži „Nejkrásnější obecní úřad či radnice“ včera s úderem půlnoci skončilo. Lidé podpořili své favority v soutěži téměř třemi a půl tisíci hlasy. Teď přebírá štafetový kolík opět porota, která může jedné stavbě mezi desítkou finalistů udělit speciální cenu. Vítězové soutěže budou vyhlášeni 14. listopadu na slavnostním Galavečeru Magnus Regia v Mahenově divadle v Brně.

Že občanům měst a obcí nejsou jejich radnice a obecní úřady lhostejné, dokazuje nejen vysoký počet hlasů. „Lidé vyjadřovali podporu svým favoritům i v komentářích pod hlasováním nebo přes maily, které posílali redakci. Je vidět, že se o tyto budovy opravdu zajímají a dokážou ocenit, když o ně někdo vzorně pečuje,“ uvedl Jan Pacas, šéfredaktor dvouměsíčníku Moravské hospodářství, který soutěž vyhlašuje.

Zapojit se do soutěže mohly obce a města v sedmi krajích České republiky: Jihomoravském, Zlínském, Moravskoslezském, Olomouckém, Kraji Vysočina, Pardubickém a Královéhradeckém. Do soutěže se přihlásilo neuvěřitelných 73 radnic a obecních úřadů. V prvním kole vybrala z přihlášených finálovou desítku odborná porota (více o porotě se dočtete ZDE). V druhém kole hlasovala o vítězích veřejnost na stránkách www.moravskehospodarstvi.cz. „Soutěž se díky velkému zájmu stala přímo přehlídkou mnoha krásných radnic a vybírat z nich tu nejkrásnější je opravdu obtížný úkol. Soutěž ukázala vysokou architektonickou úroveň radnic našich měst, která může být  motivací pro podobně kvalitní správu věcí veřejných," podotkl porotce Robert Sedlák a dodal, že porota také udělí jedné budově speciální cenu.

Hlasující přitom docenili nejen oku lahodící vzhled jednotlivých staveb, ale také vzorný chod úřadů, které v nich sídlí. „Uvnitř budovy je úřad, který koresponduje s vnější fasádou, protože přístup k řešení všedních věcí i dlouhodobý rozvoj města jsou řešeny s nadhledem, velkorysostí i grácií ku prospěchu všech,“ uvedl podporovatel jedné z radnic v komentářích pod hlasováním. Podobné výroky ukazují, že pojem „nejkrásnější“ přesahuje v souvislosti s veřejnými stavbami svůj vizuální rozměr. „Často se mluví, a říká to i mnoho klasických citátů, že důležitá je vnitřní krása. Na úřadech ji tvoří lidé, kteří v nich pracují. Díky nim mají radnice buď krásnou, nebo ošklivou atmosféru. Byl bych velmi rád a věřím, že tomu pomáhá i soutěž Nejkrásnější radnice, aby ta krásná pracoviště převažovala,“ uvedl Dan Jiránek, předseda Svazu měst a obcí ČR, který převzal nad soutěží záštitu.

O hlasy veřejnosti zabojovala tato města a obce:

  • Hodonín
  • Hostinné
  • Napajedla
  • Náchod
  • Okříšky
  • Police Nad Metují
  • Prostějov
  • Pustá Polom
  • Rýmařov
  • Slezská Ostrava