05.02.2015

Finále letošního ročníku projektu Municipalita zná své vítěze!

Dvacet nejlepších účastníků soutěže Municipalita se zúčastnilo vzdělávacího semináře a simulovaného jednání zastupitelstva na Magistrátě hlavního města Prahy. Partnerem projektu byl i Svaz měst a obcí. 

Dvacet nejlepších účastníků z celé republiky se ve dnech od 2. do 4. února zúčastnilo vzdělávacího semináře a simulovaného jednání zastupitelstva na Magistrátě hlavního města Prahy pod záštitou Ireny Ropkové, radní hlavního města Prahy pro oblast sociální politiky a školství. Finálové kolo ocenili jak samotní soutěžící, tak i partneři projektu - mezi nimi byl také Svaz měst a obcí, kteří vystoupili se svými přednáškami v rámci vzdělávacího semináře. 

Při jednotlivých prezentacích a vystoupeních se účastníci dozvěděli například o podpoře whistleblowingu, o postavení českých municipalit v Evropě, o tzv. Zdravých městech a mnoha dalších tématech. Očekávaným bodem nabitého programu bylo simulované jednání zastupitelstva smyšleného města Chmelov, při kterém měli soutěžící možnost projevit své velké vyjednávací a argumentační schopnosti. Všichni finalisté předvedli své nezanedbatelné kvality, avšak pouze šest nejlepších se dočkalo prestižního ohodnocení. Za své snažení získali možnost absolvovat stáže v Parlamentu České republiky a navíc první tři se mohou těšit na vzdělávací exkurzi do Evropského parlamentu. Výherci jsou Pavel Linzer, Markéta Malá, Václav Malina, Jakub Huňka, Karolína Weissová a Lukáš Winkler.

Soutěžní projekt Municipalita je součástí Akademie Mladých občanů, kterou zastřešuje spolek Mladí občané. Cílovou skupinou jsou studenti středních škol, u kterých má za cíl prohloubit znalosti v oblasti fungování a činnosti místních samospráv. Celkově vzdělávací projekt Akademie Mladých občanů studentům napomáhá uvědomit si své postavení v občanské společnosti.