29.04.2021

Dřevěné stavby roku 2021: Které letos uspěly?

Prohlédněte si jedenáct vítězů jedenáctého ročníku soutěže Dřevěná stavba roku 2021. Mezi oceněnými díly najdete naučné stezky, veletržní pavilon, roubenky, rodinné domy i dřevěné interiéry pro svou inspiraci. Ve všech šesti soutěžních kategoriích hodnotila přihlášená díla široká veřejnost, v pěti z nich hlasovala i 12členná odborná porota.

Cílem soutěže je podporovat využívání dřeva jako české významné obnovitelné suroviny. Jako každý rok, i tentokrát Svaz měst a obcí podpořil soutěž formou záštity.

Do šesti soutěžních kategorií se letos přihlásilo 65 dřevěných staveb a interiérů. Ty přilákaly pozornost 35 360 internetových návštěvníků a také 12 odborných porotců. Vítězové hlasování veřejnosti a poroty získali jako ocenění dubový diplom, odměnu 10 000 Kč a pro své soutěžní dílo titul „Dřevěná stavba roku 2021 v dané kategorii“. Cena byla připravena i pro vítěznou hlasující, která nejpřesněji odhadla skutečné vítěze soutěže. Za odměnu získala poukaz na dovolenou ve srubu v podhůří Orlických hor.

„Ačkoliv vítěz může být jen jeden, naše díky a uznání patří všem architektům, projektantům a investorům, kteří stejně jako my věří dřevu. I díky jejich umu a nadání se české dřevo, naše obnovitelná surovina proměňuje v krásné stavby, které chrání životní prostředí již svou pouhou existencí. I proto usilovně pracujeme na tom, abychom všechny naše soutěžící propagovali na našich komunikačních kanálech, v médiích i na veletrzích a přilákali k nim co největší pozornost veřejnosti,“ upřesňuje výhody účasti v soutěži Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život, která anketu pořádá. 

Záznam vyhlášení vítězů ke shlédnutí naleznete na tomto odkazu, přednášku o budově BUDEX HUB v Plané u Českých Budějovic zde.

 

PŘEHLEDNÁ TABULKA VÍTĚZŮ DŘEVĚNÉ STAVBY ROKU 2021

SOUTĚŽNÍ KATEGORIE VÍTĚZ VEŘEJNOSTI/POROTY NÁZEV DÍLA SOUTĚŽÍCÍ
Malé dřevěné konstrukce - realizace

 Vítěz veřejného hlasování

Mobilní útulna Aranka Martin Kožnar Architekt s.r.o.
Velké dřevěné konstrukce - návrhy Vítěz odborné poroty Expo Dubai Huť architektury Martin Rajniš / Martin Rajniš, Tomáš Kosnar, Jáchym Daniel, Mariana Hanková, David Kubík
Vítěz veřejného hlasování Areál Veverákova stezka Unipark s. r. o.
Velké dřevěné konstrukce - realizace

Vítěz odborné poroty Rekonstrukce lávky v Prudké WaVe Structural Design s.r.o.
Vítěz veřejného hlasování Naučná stezka Olšina – realizace Vojenské lesy a statky ČR, s.p.
Dřevěné budovy - návrhy

Vítěz odborné poroty Vertikální zahrady Adéla Koubová
Vítěz veřejného hlasování Dům jako součást krajiny HARFEN ateliér
Dřevěné budovy - realizace

Vítěz odborné poroty

Přístavba statku Jižní Čechy

Huť architektury Martin Rajniš / Martin Rajniš, Tomáš Kosnar, David Kubík
Vítěz veřejného hlasování Pařezová chaloupka MOLO ARCHITEKTI s.r.o.
Dřevěné interiéry - realizace

Vítěz odborné poroty Aranka v ořechu Martin Kožnar Architekt s.r.o.
Vítěz veřejného hlasování Roubenka u tří skřítků Montesara interiors

gallery

ZDROJ: TZ Nadace dřevo pro život