24.04.2024

Máme za sebou již 11 zastavení v krajích

Již 11. v pořadí krajské setkání letošního roku proběhlo v úterý, 23. dubna v Ústeckém kraji. Mezi přítomnými byl i hejtman Jan Schiller, který spolu s členy Předsednictva Svazu uvítal hosty. Setkání moderovala Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR.

Ústí nad Labem 23. 4. 2024

Tibor Švec, předseda Výboru dobrovolných svazků obcí a starosta obce Vestec u Prahy, otevřel odborný program návrhem svazové expertní skupiny, kterou vede, na nové a spravedlivější rozpočtové určení daní pro obce.

Program pokračoval debatou o novém pojmu v zákonu o obcích, a to o společenství obcí. David Sláma z ministerstva vnitra pojem vysvětlil a detailně mluvil i o možnostech tohoto nástroje meziobecní spolupráce. Přítomní starostové přijali informace bez otázek.

Co všechno umí e-úředník a jak by mohl přinést veřejnou službu blíž k občanům vysvětloval Petr Chlupáč, představitel České spořitelny, hlavního partnera krajských setkání.

Tématy z kraje začal druhý dopolední blok. Byl věnován významu digitálních technických map, postupu jejich tvorby a i tomu, jak fungují. Na něj navázal zástupce Národní rozvojové banky a tento blok ukončil představitel společnosti ČEZ, generálního partnera.

Třetí blok věnovaný umělé inteligenci a jejímu využití pro potřeby samospráv uvedla Alena Klimt z Legislativní a právní sekce SMO ČR. Společně se společností Fleet consulting připravila kancelář Svazu aplikaci na sdílení komunální techniky, která je dostupná přes formulář na stránkách Svazu. O ní jste si mohli přečíst již ZDE.

Společnost Urbanica. Ai nabídla starostům v prezentaci Martina Haushaltera zjednodušení komunikace s občany s použitím jejich aplikace založené na využití umělé inteligence.

Chcete rozvést u vás v obci optické kabely? Pak se určitě obraťte na společnost Cetin. Její pracovníci vám nerozkopou celé město nebo obec, jejich metoda microtrenchingu zajišťuje jen velmi malé narušení povrchů komunikací, obrubníků i zeleně. Společnost nabízí i další způsoby pokládky kabelů.

Snižování energetické náročnosti budov je tématem prezentace generálního partnera KS společnosti Saint-Gobain. Její zástupce Miloš Hutník, představil možnosti úspor energií při stavbě i rekonstrukci nejrůznějších staveb včetně zdravotnických či školských zařízení.

Dopolední blok zakončily prezentace dvou státních fondů – SFPI a SFŽP. Martin Klouda mluvil o nabídce dotačních výzev, které SFPI nabízí samosprávám v rámci jejich investic jako je např. program dostupného bydlení. Jakub Hrbek představil aktuální výzvy v rámci životného prostředí a upozornil přítomné, aby se neucházeli o dotace jen proto, že byly vypsány. Dotační titul má pomoci dovézt obec k projektu, který bude dál podporovat její rozvoj na základě jejího dlouhodobého strategického plánu.

Specifické agendy v území jsou obsahem V. bloku, kterým začíná odpolední program. Pavel Pojer ze Státního pozemkového úřadu vysvětlil účastníkům setkání, s čím se mohou na jeho úřad obracet a s čím jim může pomoct v rámci péče o krajinu.

Marie Ševelová z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových přiblížila práci tohoto úřadu a jeho význam pro samosprávy.

Do letošního programu krajských setkání byla zařazena i prezentace Celní správy. Nově totiž může pro obce vymáhat pokuty. Nemohou za obec vést přestupkové řízení, ale mohou např. provádět za obec exekuce. Do budoucna se počítá s tím, že bude Celní správa vymáhat i místní poplatky.

Pátý blok ukončil aktualitami z právní poradny Lukáš Váňa z advokátní kanceláře KVB.

Blok č. VI věnovaný kontrole a dozoru zahájil Pavel Herman z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jeho výklad se týkal často se objevujících problémů při výběrových řízeních veřejných zakázek jako jsou přemrštěné nároky na kvalifikaci zhotovitele, na rozsah jeho činnosti či praxe.

Ministerstvo vnitra zastupoval opět Miroslav Veselý, ředitel Odboru veřejné správy, dozoru a kontroly. Přinesl aktuality ze svého úřadu, zejména co se týče zákona o obcích. Např. v oblasti odměňování, kde byla zavedena automatická valorizace. 

Závěr setkání patřil vyhlášení výsledků srovnávacího výzkumu společnosti Communa Město pro byznys. První tři místa obsadila města: třetí se umístilo město Ústí nad Labem, druhé bylo město Chomutov a ocenění za místo první získalo město Most. Gratulujeme!

 

 

Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR

 

gallery