24.02.2017

Starostové v Pardubickém kraji: Dekrety na byt nejde jen tak rozdávat, je třeba podporovat zaměstnanost

Lidem, kteří nechtějí pracovat, by se jen tak neměly rozdávat dekrety na byt. I to zaznělo na Krajském setkání v Pardubickém kraji, které uspořádal Svaz měst a obcí ČR. Starostové na něm debatovali nejen o sociálním bydlení, ale také o podpoře zaměstnanosti včetně veřejně prospěšných prací či nutnosti zabránit vylidňování venkova.

Lidem, kteří nechtějí pracovat, by se jen tak neměly rozdávat dekrety na byt. I to zaznělo na Krajském setkání v Pardubickém kraji, které uspořádal Svaz měst a obcí ČR. Starostové na něm debatovali nejen o sociálním bydlení, ale také o podpoře zaměstnanosti včetně veřejně prospěšných prací či nutnosti zabránit vylidňování venkova.

„Města a obce mohou díky Svazu efektivně řešit problémy z úrovně samospráv. Krajská setkání slouží jako jeden ze základních osobních kontaktů, kde je možné vyměnit si informace a názory,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR a primátor statutárního města Pardubice Martin Charvát a dodává: „Společně se daří nahrazovat či měnit nevhodné legislativní návrhy, například zákon o sociálním bydlení. Díky aktivitě Svazu má být zapojení samospráv do státního systému sociálního bydlení dobrovolné. Je to logické, situace v samosprávách se velmi liší a města a obce nejlépe ví, co skutečně potřebují a jak situaci řešit. Nechceme se účelově starat o lidi, kteří se nechtějí starat sami o sebe, kteří nechtějí pracovat a automaticky očekávají, že od města dostanou dekret na byt.“    

Města a obce se shodují, že je třeba postarat se o ty, kteří si sami pomoci neumí či nemohou – ze zdravotních důvodů (hendikepovaní), kvůli vysokému věku (senioři) nebo matky samoživitelky. Systém automatického přidělování sociálních bytů však samosprávy dlouhodobě odmítají a zdůrazňují, že zákon o sociálním bydlení nesmí zakonzervovat současný stav. Měl by stabilizovat situaci a vést k tomu, aby se lidé sami snažili se z obtížné životní etapy dostat, pracovat a zlepšit si život.

„Změna či zrušení nefungující legislativy bývá běh na dlouhou trať. Znamená řadu jednání, akcí a dalších aktivit. Svazu se jako oficiálnímu připomínkovému místu i ve spolupráci se Senátem, který funguje jako legislativní pojistka, už mnohé podařilo změnit,“ říká výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodává: „Díky naslouchání Ministerstva vnitra se například podařilo vyřešit dlouho neřešené veřejné opatrovnictví. Získat na něj od roku 2017 peníze, díky kterým se starostům, kteří danou činnost před tím často vykonávali ve svém volném čase a z rozpočtu samospráv (i když jde o výkon státní správy), uvolnili ruce a mohli se tak věnovat dalším veřejným službám.“

I v Pardubickém kraji, podobně jako to zaznělo v kraji Ústeckém, se starostové obávají vylidňování venkova. Dochází k němu proto, že z malých obcí i menších měst (kolem 4 – 5 tisíc obyvatel) mizí řada služeb. Problémem je dostupnost škol, zdravotní péče, mizí banky, zavírají se hospody, končí obchody aj. Lidé musí za lékařem, do banky či na nákupy jezdit do velkých měst. Samospráva proto apeluje na stát, aby přijal systémová opatření, která zabrání vylidňování venkova. K tématu Svaz měst a obcí ČR chystá ve spolupráci se Senátem první seminář. Uskuteční se ve středu 15. března 2017 v horní komoře Parlamentu. Bude se věnovat vylidňování území jako takovému, je zdarma a přihlásit se na něj dá zde. Na konkrétní oblasti se pak zaměří další semináře. V dubnu by to měly být zdravotní a sociální služby, v červnu pak školství.

Diskuse v Pardubicích se týkala i údržby chodníků v zimě, elektronické evidence tržeb (EET) či školského zákona. O školství Svaz měst a obcí ČR pravidelně jedná s MŠMT, výsledky úterní schůzky najdete na tomto místě.

Krajské setkání v Pardubickém kraji bylo druhé z letošní třináctidílné série regionálních akcí. Zúčastnilo se ho na sto lidí, starostů, zástupci ministerstev a dalších státních i soukromých organizací a také místopředsedkyně Senátu Miluše Horská či poslanec Martin Kolovratník. Na akci byly mimo jiné vyhlášeny výsledky krajského kola výzkumu „Město pro byznys“. První tři místa získaly Pardubice, Lanškroun a Svitavy.

Generálními partnery Krajských setkání 2017 je Česká spořitelna a ČEZ. Partnery společnosti Asekol, Clean4you, Colmex, Empemont, I-Tech Czech, Microsoft Czech Republic, Opravsil, Poklopsystem a Wolters Kluwer. Mediálními partnery jsou Lidové noviny, MF Dnes, Parlamentní listy, Veřejná správa a časopis Svazu Informační Servis (InS). 

Víc informací včetně harmonogramu a programu Krajských setkání 2017 najdete na http://smocr.cz/cz/nase-akce/krajska-setkani/krajska-setkani-2017/krajska-setkani-2017.aspx.  

Další krajské setkání se uskuteční v úterý 28. února 2017 v Hradci Králové. Série přednášek a diskusí starostů skončí 6. dubna 2017 v Českých Budějovicích.