23.03.2017

Městem pro byznys lázeňského regionu se stal Ostrov

Přestože se Karlovarský kraj stále potýká s problémy, které na něj ve srovnání s ostatními regiony vrhají špatné světlo, daří se mu tyto nedostatky rychle napravovat a v posledních letech stoupá žebříčkem ve všech oblastech každodenního života. Platí to také pro podnikatelské prostředí, ve kterém města lázeňského regionu směle konkurují zbytku republiky. Dokazuje to i město Ostrov, které je dle výzkumu Město pro byznys podnikatelsky nejpřívětivějším městem Karlovarska.

Přestože se Karlovarský kraj stále potýká s problémy, které na něj ve srovnání s ostatními regiony vrhají špatné světlo, daří se mu tyto nedostatky rychle napravovat a v posledních letech stoupá žebříčkem ve všech oblastech každodenního života. Platí to také pro podnikatelské prostředí, ve kterém města lázeňského regionu směle konkurují zbytku republiky. Dokazuje to i město Ostrov, které je dle výzkumu Město pro byznys podnikatelsky nejpřívětivějším městem Karlovarska.

Celkové pořadí

1. Ostrov

2. Cheb

3. Mariánské Lázně

4. Aš

5. Sokolov

6. Kraslice

7. Karlovy Vary

Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí letos již podeváté podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. A právě díky vyrovnanému hodnocení v obou sledovaných oblastech a vítězství ve druhé jmenované oblasti, kterou mohou radnice přímo ovlivnit, se podnikatelsky nejpřívětivějším městem Karlovarského kraje stal Ostrov. Pořadí výzkumu se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku.

Ostrov vítězí díky přístupu radnice a skvělému hospodaření

Ostrovská radnice převyšuje ostatní především svým přístupem k podnikatelům, kterým má dveře více než otevřené. Má největší rozsah úředních hodin, nízko nastavený koeficient daně z nemovitosti, nejnižší poplatek za pobyt a podnikatelé jistě ocení také nejnižší cenu vodného a stočného z celého lázeňského regionu. Za vítězstvím Ostrova ale nestojí pouze proaktivní přístup radnice, ale také vynikající ekonomické zdraví a hospodaření. Dokazuje to nejvyšší hodnocení iRatingu, který kalkuluje mimo jiné také se zadlužeností obce a nejnižší dluhová služba v kraji.

Cheb a Mariánské lázně nabízejí atraktivní a kvalitní podnikatelské prostředí

Na druhém místě se v Karlovarském kraji umístilo město Cheb. To ostatní převyšuje zejména skvělými výsledky v ekonomických kritériích. Potvrzuje to nejlepší hodnocení ukazatele iRatingu, vysoké výdaje na podporu veřejné dopravy a nízká dluhová služba. Stejně jako druhý Cheb i třetí Mariánské Lázně bodují především díky hospodaření radnice. Lázeňské město má největší podíl podnikatelů v kraji, nejnižší míru nezaměstnanosti a firmy a živnostníci jistě ocení také vysoký podíl učňů a studentů v odborném vzdělávání.

Investičně atraktivní region? Na Karlovarsku je jím Cheb

Agentura CzechInvest vyhlásila v rámci devátého ročníku výzkumu Město pro byznys novou kategorii nazvanou Investičně atraktivní region. Cílem nové kategorie je prezentovat úspěšné příklady obcí v České republice, které efektivně spolupracují s podnikatelskou sférou na hospodářském a investičním rozvoji regionu. „Touto kategorií jsme chtěli zdůraznit, jak je důležité, aby města byla připravena na nové investory i rozvoj již existujících podniků. Pro získávání nových investorů je klíčová například vhodná nabídka podnikatelských nemovitostí, ale také dostatečný počet kvalifikované pracovní síly. Proto oceňujeme města, která s byznysmeny spolupracují a vedle průmyslových zón se soustředí i na podporu technického vzdělání a přípravu budoucích zaměstnanců.“ Popisuje novou kategorii výzkumu Nikol Klimajová, ředitelka karlovarské regionální kanceláře agentury CzechInvest.

Karlovarský kraj se stejně jako většina krajů v České republice v současnosti potýká s nedostatkem pracovní síly. Mnohé radnice se rozhodly na aktuální nedostatek kvalifikované pracovní síly v krajích reagovat a zavádí nové postupy, propojují podnikatele s potenciálními uchazeči o práci, organizují akce pro veřejnost a podněcují a podporují školy k lepší vybavenosti základních škol, například dílnami.

 

Vítězem prvního ročníku se stalo město Cheb, které se dlouhodobě snaží o to, aby bylo průmyslovým a podnikatelským centrem Karlovarského kraje. „Přizpůsobuje tomu své rozvojové strategie a vyhledává příležitosti pro přilákání nových investorů. Má bohaté zkušenosti se zahraničními investicemi, úspěšně využívá své geografické polohy u hranic s Německem a kvalitního dopravního napojení. Nemalou roli u vítěze hraje také fakt, že v roce 2002 dal vzniknout průmyslové zóně Průmyslový park Cheb I, kterou se v posledních letech podařilo městu ve spolupráci s developerem Panattoni a finanční skupinou Accolade kompletně zaplnit. Došlo k obsazení ploch na více než 120 ha. Aktuálně ve spolupráci s Karlovarským krajem, Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Ministerstvem průmyslu a obchodu a Vládou ČR připravuje projekt strategické průmyslové zóny České republiky Průmyslový park Cheb II s více než 142 ha,“ okomentovala vítězství  ředitelka regionální kanceláře CzechInvestu Nikol Klimajová a dodává, že snaha o rozvoj podnikání by pro města měla být prioritou. „Všechna přihlášená města se pravidelně schází se zástupci podnikatelské sféry a zároveň mají minimálně jednoho pracovníka, který se věnuje spolupráci s místními podniky. Je nutné, aby se i ostatní města, pokud tak doposud nečiní, začala více zajímat o podnikatelské klima. Zejména menší obce by v neposlední řadě neměly zapomínat na vytváření příjemného prostředí pro běžné občany tak, aby uspokojily potřeby mladší i starší generace a snažily se tak vyhnout častému úbytku obyvatel do větších měst.“

gallery