16.06.2024

Zelenými obcemi 2024 se staly Černovice a Kamýk nad Vltavou 

Černovice z okresu Pelhřimov a Kamýk nad Vltavou z příbramského okresu se staly vítězi druhého ročníku soutěže Zelená obec roku.

V kategorii Sociální počin roku získalo ocenění město Karviná. Slavnostní vyhlášení se konalo v rámci konference Udržitelná budoucnost obcí v pražské centrále pořadatelské skupiny ČSOB.

Odborná porota posuzovala u přihlášených obcí a měst zejména jejich dlouhodobé vize, inovativnost, ekonomickou smysluplnost nebo zapojení občanů. Zaměřovala se na energetické úspory, ekologičtější způsoby vytápění, využívání obnovitelných zdrojů energie, výsadbu zeleně, instalaci vegetačních střech a fasád nebo zodpovědný vztah k přírodě. 

Černovice zaujaly porotu zejména svým přístupem a dlouhodobou vizí, jejíž součástí je i propracovaná energetická koncepce nebo regulace automobilové dopravy. Kamýk nad Vltavou využívá obnovitelné zdroje energie, provozuje potravinovou a oděvní banku a pomáhá seniorům, samoživitelům a občanům ohroženým sociálním vyloučením. Karviná upoutala hodnotitele projektem Rádibudky, který se za pomoci občanů stará o budování sítě ptačích budek a rozšířil se už i do Bohumína.

Zelena Obec Roku 2024-498.JPG

Zleva: Petr Hladík, ministr životního prostředí, Radim Slíva, náměstek primátora města Karviná (vítěz kategorie Sociální počin roku), Jan Brožek, starosta města Černovice (vítěz kategorie nad 1000 obyvatel), Petr Halada, starosta obce Kamýk nad Vltavou (vítěz kategorie do 1000 obyvatel), Aleš Blažek, generální ředitel skupiny ČSOB, Radka Vladyková, ředitelka Svazu měst a obcí, Jaroslav Mašek, šéfredaktor Hospodářských novin, Petr Hutla, člen představenstva skupiny ČSOB zodpovědný za Řízení úvěrů a udržitelnost.

Zelena Obec Roku 2024-ilustrační 2.JPG

Panelová diskuze (moderátor: Viktor Votruba, Hospodářské noviny).

zelena-obec-roku-2024-16.jpg

2.místo v kategorii obce do 1000 obyvatel - obec Litultovice; cenu převzal starosta obce Jan Birgus; ocenění předala Radka Vladyková, vedle ní je moderátor akce Jaroslav Mašek, šéfredaktor Hospodářských novin. 

Více najdete v přiložené TZ.

 

Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR