01.04.2020

Vyrábějme v Česku!

Prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý informuje starosty a primátory o projektu "Vyrábějme v Česku". Hlavním cílem projektu je vytvořit příležitost pro efektivní nabízení a poptávání ochranných pomůcek v rámci celé ČR. Více v dopise v příloze.

V současné době je v České republice nedostatek ochranného zdravotnického materiálu a spoléhá se na jeho dovoz ze zahraničí. Přitom výrobní kapacity v České republice nemají dostatek pracovních příležitostí pro své zaměstnance. Někde jsou to výrobní podniky a družstva, které se na výrobu ochranného zdravotnického materiálu specializují, ale jsou to i další podniky, které mohou upravit v krátké době svůj výrobní program a mohou také české občany, lékaře, zdravotníky a další potřebné vybavit cenově dostupnými pomůckami.

 

Mnoho poptávek po ochranných zdravotnických pomůckách se soustřeďuje u starostů, kteří ale nemají možnost kontaktovat firmy napříč republikou a tak hledali spojence pro tento složitý úkol. „Jsem rád, že jsem našel podporu u Hospodářské komory, protože my starostové nemáme přímý kontakt na výrobní firmy a nemůžeme ani z časových důvodů obvolávat celou republiku. Po krátké diskusi jsme se rozhodli společně s dalšími kolegy starosty podpořit projekt Zachraň práci! a v rámci něho rozvinout platformu Vyrábějme v Česku!, která by umožnila tzv. spárovat vhodné výrobní kapacity pro různé ochranné zdravotnické pomůcky s poptávkou, kterou trvale uplatňují obce, kraje, podnikatelé a občané. Za ODS mohu přislíbit, že tuto iniciativu budeme plně podporovat a jsem připraven se na ní s Hospodářskou komorou osobně podílet,“ říká starosta Líbeznic a místopředseda ODS Martin Kupka.

 

Za svaz měst a obcí jsme se rozhodli podpořit aktivitu Hospodářské komory v projektu Zachraň práci! a platformy Vyrábějme v Česku! Už více jak týden upozorňujeme vládu na to, že je nezbytné vytvořit něco jako Marschallův plán pro Česko, kde podpoříme zaměstnavatele a živnostníky, aby dokázali sehnat práci. Především v menších obcích a městech může být situace opravdu kritická. Proto vyzýváme starosty, aby se snažili v tuto mimořádnou dobu využít volné pracovní kapacity pro práci na opravě městského majetku, škol, veřejné zeleně, silnic, chodníků. Rádi doporučíme starostům, aby projekt Hospodářské komory podpořili. Je to konečně něco konkrétního, co může pomoci“, říká Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR.

 

Společnost SYSCAE, která více jak 20 let působí v oblasti výroby dílů pro automobilový průmysl, se rozhodla upravit svůj výrobní program a v současnosti již připravuje sériovou výrobu respirátorů v kvalitě FFP3, ochranných štítů a dalších ochranných pomůcek pro zdravotnictví nové generace. Majitel společnosti Miloslav Novák k tomu uvádí: „Byl jsem nešťastný z toho, jak všichni spoléhají na přílet letadel s pomůckami a přitom jsme schopni takové pomůcky vyrábět u nás doma a dát tak lidem tolik potřebnou práci a náplň. Očekával jsem, že vláda takový výrobní program podpoří třeba státními objednávkami, ale doposud se tak nestalo. Pustili jsme se do toho sami a jsem rád, že jsem našel partnery v Hospodářské komoře, kteří se tohoto projektu pro více českých firem jako jsme my ujmou.“

 

Platforma Vyrábějme v Česku! bude součástí již spuštěného projektu Zachraň práci!, který Hospodářská komora spustila společně se společnostmi MONTO  a JURENT včera.

 

Zajištění platformy Vyrábějme v Česku

 

Telefonická linka 800 222 121 (MONTO)

 

Příjem poptávek po zdravotnickém materiálu prostřednictvím formuláře do CMS společnosti JURENT

Příjem nabídek - podpora registrace v systému worklinks.com v sekci KOOPERACE

 

Portál worklinks.com (JURENT)

 

Příjem poptávek po zdravotnickém materiálu prostřednictvím formuláře do CMS JURENT (homepage www.worklinks.com)

Registrace nabídek v systému worklinks.com v sekci KOOPERACE

 

 

Workflow (pracovníci MONTO)

 

1) Po přijetí poptávky přes CMS JURENT kontaktuje pracovník MONTO poptávajícího, který ověří jeho kontaktní údaje. Poptávající je informován, že bude ověřena výrobní kapacita firem, které se registrovali do systému www.worklinks.com a bude mu zpětně potvrzeno, zda taková kapacita je k dispozici a pro jaké ochranné pomůcky. Pokud není výrobní kapacita k dispozici, bude informován v okamžiku, kdy se kapacita objeví. Při dostatečné koncentraci poptávky je zprostředkována finální objednávka včetně způsobu úhrady zboží, jeho dopravy a termínu dodání. Smluvní ujednání už probíhá mezi dodavatelem a odběratelem.

 

2) Po přijetí poptávky přes linku 800 222 121 MONTO zaznamená pracovník MONTO klienta do CMS JURENT a rovnou ověří kontaktní údaje. Poptávající je informován, že bude ověřena výrobní kapacita firem, které se registrovali do systému www.worklinks.com a bude mu zpětně potvrzeno, zda taková kapacita je k dispozici a pro jaké ochranné pomůcky. Pokud není výrobní kapacita k dispozici, bude informován v okamžiku, kdy se kapacita objeví. Při dostatečné koncentraci poptávky je zprostředkována finální objednávka včetně způsobu úhrady zboží, jeho dopravy a termínu dodání. Smluvní ujednání už probíhá mezi dodavatelem a odběratelem.

https://www.komora.cz/zachranpraci/