25.05.2023

Pomozte chránit srnčata. Kampaň Stop sečení srnčat radí, jak.

Každoročně při sečení zemře kolem 60 000 srnčat. Lze tomu však zabránit. Kampaň Stop sečení srnčat připravila pro starosty a jejich občany informace, jak mohou pomoci v jejich regionu.

Co se děje?

Období od května do začátku července je čas, kdy srny svá mláďata tzv. kladou především do vysoké trávy na lukách, které se však v tomto období sekají k přípravě senáže. Srnče se instinktivně přikrčí k zemi – neutíká. Sekačky srnčata usmrtí nebo v horším případě smrtelně poraní. Dle hrubého odhadu jen v ČR zemře ročně následkem sečení na 60 000 srnčat.

Proč se to děje?

  • nedodržování zákonných povinností ochrany zvěře
  • častá nesoučinnost zemědělců a myslivců
  • nevhodný způsob sečení od kraje do středu
  • nedostatečná plašící zařízení
  • chybějící dotace na potřebné technologie – termovize
  • neinformovanost veřejnosti o daném problému a možnostech pomoci
  • neochota některých uživatelů honiteb spolupracovat s dobrovolníky
  • a především lidská lhostejnost vůči životu zvěře

Organizátoři kampaně prosí o spolupráci při informování občanů Vaší obce (ve zpravodaji, místním rozhlasem, vyvěšením letáku na nástěnce, vytištěním letáku a distribuci do schránek občanů...). O propojení dobrovolníků s místními myslivci. O zkoordinování těchto akcí - nahlášení času, místa, podmínek (prostřednictvím propojení na sociálních sítích, telefonu, osobní domluvou…).

Zapojit se lze i prostřednictvím podpory nákupu dalších dronů, jejich obsluhy, nalezení finančních podpory, šíření informací ohledně sečení luk a ochrany srnčat dál.

Věříme, že se ve Vaší obci najdou dobří lidé, které mají čas, chuť, vezmou holínky, baťůžek s pitím, propojí se díky Vám s místními myslivci, seznámí se s novými laskavými lidmi, stráví čas v přírodě, projdou se, udělají něco pro své zdraví a zároveň i pro srnčata.

Více informací o problému na www.stopsecenisrncat.cz

Email: pomoc@stopsecenisrncat.cz

Facebook: Stop sečení srnčat a lokální skupiny pro akce v terénu:  Vyhánění srnčat – senoseč, Krumlovsko, Budějovicko, Kaplicko

Instagram: #stopsecenisrncat

Zdroj: Kampaň Stop sečení srnčat