23.09.2022

Na Dnu plynové mobility 2022 hovořili zástupci Svazu i o budoucnosti hromadné dopravy měst a obcí

7. září 2022 se opět uskutečnila akce Den plynové mobility, na které vystoupili i zástupci Svazu měst a obcí ČR. Ten i letos poskytl nad akcí záštitu.

Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu spolu s Danem Jiránkem, ředitelem Sekce pro projekty a inovativní přístupy zasedli v diskuzním panelu na téma Čistá mobilita pro města a obce. Společně se zástupci Dopravních podniků města Ostravy a Ústí nad Labem se shodli na tom, že současná energetická krize jasně ukazuje, že je třeba diverzifikovat hromadnou dopravu tak, aby města nebyla závislá pouze na jednom zdroji energie. Další problematickou otázku shrnula Radka Vladyková: „...samotná podpora vývoje a výroby inovačních řešení nestačí. Dlouhodobě totiž chybí legislativní a finanční nástroje, aby obce a města mohly uvádět tato řešení v praxi a tím i v život. Neméně významná je i absence odborných pracovníků nejen pro jejich pořizování, ale i pro jejich provoz.“

Účastníci Dne plynové mobility se shodli, že i plynová mobilita má stále svůj potenciál. Je třeba se však zaměřit na její smart implementaci, předejít výše zmíněným slabinám a samozřejmě diverzifikovat i zdoje plynu a popřemýšlet o národních zdrojích.

Den plynové mobility pořádal i letos Český plynárenský svaz.

 

Mgr. Michaela Mottlová, Sekce organizace a marketingu SMO ČR