08.06.2021

Festival architektury 2021 na téma: Když stavby spolupracují s přírodou

Otevření naučné stezky i odborný program Festivalu architektury proběhne 23. června 2021 v areálu brněnské Riviéry. Pro zástupce členských obcí SMO ČR je vstup na odborný program zdarma.

Druhý ročník festivalu si klade za cíl seznámit návštěvníky všech věkových kategorií a zejména rodiny s dětmi s příležitostmi, které nabízí architektura pro lepší a odpovědnější život ve městě. 

Odborný program je možné navštívit osobně, ale vstupenka na něj zahrnuje také on-line stream přímo z akce. Pro zástupce členských obcí SMO ČR je vstup na odborný program zdarma.

Kdy: 23. června - slavnostní otevření naučné stezky s odborným programem, naučná stezka otevřena do konce září

Kde: prostranství areálu brněnské Riviéry

Jak: vstupenku přes GoOut: https://goout.net/cs/festival-architektury-2021/szikqhr/. Heslo pro vstupenku zdarma pro členy Svazu měst a obcí naleznete v přiloze. Svoji registraci prosíme neodkládejte.

Na co se můžete těšit:

 • Naučná stezka: Až do září formou hravých exponátů a ilustrovaných naučných panelů seznámí s užitky, které obyvatelům metropolí poskytují zelené střechy, a také jak mohou naše stavby snadno využívat recyklované odpady, dešťovou vodu, slunce a dobíjet elektromobily.
 • Odborné přednášky na téma spolupráci staveb, přírody a města. Na pódiu vystoupí přední čeští architekti a stavební inženýři zabývající se environmentálně odpovědnou výstavbou.
  • Zvučná jména zastupující moderní stavitelství budou na přednáškovém pódiu hovořit zejména o stavebních materiálech a způsobu nahlížení na udržitelnost v architektuře. O lokální dostupnosti, životnosti a uzavírání cyklů v praxi. Další přednášky se budou věnovat vlivům staveb na provozní spotřebu a okolí. Poprvé v historii můžeme efektivně využívat kombinaci zkušeností a moderních návrhových a modulačních programů, které nám umožní s dostatečným předstihem eliminovat negativní vlivy staveb na životní prostředí. Digitalizace a modelování staveb již není jen demonstračním pomocníkem v představování objektů. Moderní výpočetní technologie dnes umožňuje přesně predikovat nejen vlastní spotřebu provozu, ale také klimatickou proměnu dotčené lokality. O vzniku tepelných ostrovů, benefitech vegetačních konstrukcí a rozvoji infrastruktury klimaticky odolného města budou v rámci odborných přednášek hovořit přední čeští stavební inženýři. Vzniká též potřeba zjednodušení popisu chování stavby pro laika i správní orgány. Proto se v odpolední části programu otevře téma auditů budov a adaptačních technických řešení. Cílem odpolední odborné části programu je návštěvníka seznámit s podobami odpovědného energetického a vodního managementu staveb. Na toto téma naváží zástupci motivačních programů, kteří posluchače seznámí s aktuálními možnostmi finanční podpory
 • Další novinky jako:
  • H2BASE bezemisní vodíkovou alternativu diesel agregátů
  • výstavu elektromobility (elektrické automobily, stavební stroje, kola a dobíječky)
  • ochutnávku produktů městského hydroponického zemědělství Future farming
  • výrobky a mobiliář z recyklátu stavební suti
  • naučnou stezku Stavbami, které spolupracují s přírodou
 • Podpis memoranda: Celodenní program uzavře slavnostní ceremoniál podpisu Memoranda o pomoci městu se snižováním emisí na území Brna s firmami a dalšími zde působícími institucemi.

Podrobný program je zveřejněn na webu události.

Kontakt na vedoucí projektu: Tereza Sigmundová, info@festival-architektury.cz, M: 725 713 513

ZDROJ: TZ Festivalu architektury 2021 •    heslo-pro-vstupenku-zdarma.pdf - pro stažení tohoto souboru se prosím přihlaste