30.03.2021

Známe území a víme, co chceme

Praha, 30. března 2021, Na dnešním jednání Komory statutárních měst Svazu měst a obcí České republiky (SMO ČR) získali primátoři a primátorky příslib z úst ministra Karla Havlíčka o návratu komponenty brownfieldů do Národního plánu obnovy.

Ambiciózní plán obnovy (NPO), který má za cíl rozdělit kolem 172 miliard korun, byl sice v posledních dnech velice často diskutován na poli Senátu či Poslanecké sněmovny, reálná diskuse s územními či sociálními partnery včetně zpětné vazby ale stále chybí. Proto vyvolal Svaz měst a obcí ČR dnešní jednání s vicepremiérem Karlem Havlíčkem na schůzi Komory statutárních měst.

Města jsou základní stavební kameny státu i ekonomiky,“ říká předseda SMO ČR a starosta města Kyjov František Lukl a pokračuje, „a primátoři jsou jejich dobrými správci. Stát by jim měl více naslouchat, oni vědí, kam nejlépe ve svém městě nasměřovat investice.“

To potvrzuje i předseda Komory primátor Olomouce Miroslav Žbánek: „Samosprávy jsou významným nositelem pokroku a rozvoje v území a Národní plán obnovy v nich vzbudil velké naděje, které by neměly být zmařeny.“

Brownfieldy, podpora tramvajových a trolejbusových tratí či již zmiňovaná kultura byly často opakovaným požadavkem ze strany zástupců měst. Podle slov plzeňského primátora Martina Baxy města si pod NPO nepředstavovala jen sanaci státního rozpočtu, ale právě rozvoj a obnovu území.

Z předběžného vyjádření jednotlivých zúčastněných primátorek a primátorů jednoznačně vyvstala potřeba zařadit do komponent, z kterých se NPO skládá, projekty revitalizace brownfieldů. Tato často obrovská neutěšená území skýtají možnost podpory místní ekonomiky a z ní vyplývající multiplikační efekt pro celou zemi.

Tento požadavek přislíbil dnes ministr Karel Havlíček ještě do NPO zapracovat. Na jednání přímo uvedl, že ho tato situace mrzí a že hledá cestu, jak investice do brownfieldů v rámci NPO vrátit.

Primátoři a primátorky dále požadují další jednání na téma modernizace a elektrifikace městské dopravy, upozorňují ale také na důležitost podpory kultury, která se v současné době doslova zmítá nad propastí.

Neméně důležitou oblastí je i podpora veřejných investic.

Každá koruna vložená z NPO do území se stokrát státu vrátí,“ podotýká výkonná ředitelka SMO ČR Radka Vladyková, „a bude přínosem i pro místní podnikatele, kteří často získávají práci právě od měst.“

 

Ing. Alexandra Kocková

Tiskový zástupce SMO ČR

e-mail: kockova@smocr.cz, tel.: 725 607 753

 

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Členy Svazu jsou obce a města. Svaz měst a obcí ČR je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje více než 2 700 měst a obcí a svými členy tak čítá přes 8,5 milionů obyvatel České republiky. Více na www.smocr.cz a na facebooku.