27.02.2014

Vedení Svazu jednalo s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou

O systému sociálních dávek, sociálním bydlení či veřejné službě jednalo vedení Svazu měst a obcí ČR na prvním setkání s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou. Ministryně i předseda Svazu Dan Jiránek se dotkli také veřejného opatrovnictví a sociálních služeb.

O systému sociálních dávek, sociálním bydlení či veřejné službě jednalo vedení Svazu měst a obcí ČR na prvním setkání s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou. Ministryně i předseda Svazu Dan Jiránek se dotkli také veřejného opatrovnictví a sociálních služeb.

Ministryně Marksová mimo jiné uvedla, že se Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) a Úřad práce ČR (ÚP ČR) snaží zabránit tomu, aby doplatek na bydlení zneužívali někteří provozovatelé ubytoven: „Chceme zamezit obchodu s chudobou, který spočívá v pronajímání předražených ubytoven hrazených ze sociálních dávek na bydlení. Intenzivně pracujeme na návrhu nových opatření, připravujeme změnu zákona o pomoci v hmotné nouzi. Rovněž plánujeme ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj prosazení zákona o sociálním bydlení, který definuje standard sociálního bytu a vymezí osoby, jež na něj mají při plnění stanovených podmínek nárok."

"Sociální bydlení a řešení chudoby obecně je samozřejmě důležité téma i pro města a obce“, nastiňuje náhled Svazu měst a obcí ČR jeho předseda Dan Jiránek a dodává: „Tento sociální problém se přitom z ubytoven pozvolna překlápí do klasických bytů. V Evropě je prý až deset milionů volných bytů. Majitelé je však raději nepronajímají, protože se obávají neplatičů z řad lidí, kteří na nájem jednoduše nemají peníze a kteří se často potýkají s exekucemi. Pokud by stát našel způsob, jak garantovat, že v těchto bytech bude někdo bydlet, využil je tedy pro sociální účely, mohlo by to přispět k řešení problémů se sociálním bydlením jako takovým."

Ministryně Michaela Markosová také uvedla, že se připravuje standardizace sociálních služeb, a to v souvislosti s jejich plánovaným převodem na kraje. Také informovala o expertní skupině s kraji k sociálním službám. Svaz je nyní v pracovním týmu k sociálnímu bydlení a pravidelně jedná také s Úřadem práce ČR.