28.11.2011

Stříháte nám metr, vzkazují obce státu

Na zasedání Rady Svazu měst a obcí ČR, které se 25. listopadu uskutečnilo v Praze, byla vyhlášena iniciativa Nůžky pro stát. Nůžky mají symbolizovat stále se zvětšující propast mezi státním rozpočtem a rozpočty obcí. 

Na zasedání Rady Svazu měst a obcí ČR, které se 25. listopadu uskutečnilo v Praze, byla vyhlášena iniciativa Nůžky pro stát. Nůžky mají symbolizovat stále se zvětšující propast mezi státním rozpočtem a rozpočty obcí. 

V poslední době se zdá, že mnozí politici zapomínají na to, že opravdový život občanů České republiky se neodehrává na ministerstvech či v Parlamentu, ale právě ve městech a obcích. Obcím jsou ukládány další povinnosti bez toho, aby jim byly přiděleny také odpovídající finanční prostředky. 

Svaz měst a obcí ČR opakovaně předkládal vládní i parlamentní politické reprezentaci své námitky a snažil se vyjednávat. „Často jsme dosáhli i konsensu, ve skutečnosti ale bylo nakonec vše jinak, jako se tomu stalo například při nedávném projednávání zákona o jednotném inkasním místu, jehož součástí bylo zdanění hazardu. Vždy jsme se snažili volit standardní a korektní metody politického vyjednávání namísto jednorázových nátlakových akcí, neboť máme za to, že výsledků lze dosáhnout pouze pečlivou, nepřetržitou a precisní prací, nikoli prázdnými hesly a křikem. Dnes však, jak se zdá, standardní vyjednávací metody selhávají,“ vysvětluje předseda Svazu Dan Jiránek. 

Starostové a primátoři se shodli, že je načase zákonodárcům připomenout, že zatímco státu život ulehčují, obcím jej ztěžují, když jim odkrajují z rozpočtů a navalují na ně další a další povinnosti. Stále se zvětšující propast mezi státem a obcemi je nejlépe možné vystihnout právě symbolem rozevírajících se nůžek. Rada Svazu proto na dnešním zasedání vyzvala starosty, aby v průběhu nejbližších dní zasílali do Kanceláře Svazu nůžky s visačkou své obce. Níže je výčet nejpalčivějších problémů, se kterými se obce v současnosti potýkají. Obce byly vyzvány, aby odstřihly vše, co je trápí, případně připojily další, vložily do obálky spolu s nůžkami a zaslali na adresu Svazu. Nůžky pak budou předány předsedovi vlády Petru Nečasovi. 

Výčet nejpalčivějších problémů, se kterými se obce potýkají, najdete zde

Celý dopis adresovaný členským obcím Svazu najdete zde.