05.08.2011

O Šumavě ať rozhodují místní

Je kůrovcová kalamita opravdovou hrozbou, nebo jde o přirozenou etapu ve vývoji šumavských lesů? V neutuchajících debatách o tom, jak řešit situaci s kůrovcem na Šumavě, se však zapomíná na ty, kteří zde trvale žijí.

Je kůrovcová kalamita opravdovou hrozbou, nebo jde o přirozenou etapu ve vývoji šumavských lesů? V neutuchajících debatách o tom, jak řešit situaci s kůrovcem na Šumavě, se však zapomíná na ty, kteří zde trvale žijí.

V boji o Šumavu se tak trochu zapomnělo na místní obyvatele. Ti se sami nakonec museli ozvat svým nedávným protestním pochodem. Předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek jim dává za pravdu: „O životním prostředí na Šumavě by primárně měli rozhodovat ti, kteří tam žijí, nikoli ti, kteří tam jezdí na dovolenou, na chalupy nebo si tam zkouší své experimenty. Ostatně od toho, kde lidé žijí, je také pojem životní prostředí odvozen.“ 

Svaz měst a obcí ČR proto vítá předběžnou dohodu s ministerstvem životního prostředí o vzniku nového zákona, který lépe vyřeší zastoupení obyvatel šumavských obcí. „Není možné z tohoto lokálního problému dělat politické téma a měnit pak postoje vždy při změně vlády,“ dodává Dan Jiránek.