29.04.2014

Nejen v Karlovarském kraji chtějí regulovat cizojazyčnou reklamu. Poukazují i na problémy s novými pravidly pro prodej alkoholu a dostavbu R6

Poslední Krajské setkání v letošním roce, které pořádá Svaz měst a obcí ČR, se právě dnes koná v Karlových Varech. Dosavadních dvanácti akcí se zúčastnilo více než 1 000 starostů a dalších přestavitelů nejen samosprávy z celé České republiky. Diskutovalo se o tom, co v současné době trápí města a obce v jednotlivých krajích. V tom Karlovarském je to třeba regulace cizojazyčné reklamy, změny v koncesích pro prodej alkoholu nebo dostavba rychlostní silnice R6. 

Poslední Krajské setkání v letošním roce, které pořádá Svaz měst a obcí ČR, se právě dnes koná v Karlových Varech. Dosavadních dvanácti akcí se zúčastnilo více než 1 000 starostů a dalších přestavitelů nejen samosprávy z celé České republiky. Diskutovalo se o tom, co v současné době trápí města a obce v jednotlivých krajích. V tom Karlovarském je to třeba regulace cizojazyčné reklamy, změny v koncesích pro prodej alkoholu nebo dostavba rychlostní silnice R6.

„V českém právním řádu je třeba stanovit povinnost, aby jakákoliv reklama v provozovnách a na veřejně přístupných místech vždy byla i v českém jazyce. Dnes bývá často pouze v jazyce cizím,“ říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR a primátor Chomutova Jan Mareš a dodává: „Nedávno jsme o tom jednali s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem, který nás ubezpečil, že ochrana spotřebitele je jednou z jeho priorit.“ Právě přenášení podnětů z měst a obcí státní správě a společné hájení zájmů samosprávy je posláním Svazu a podstatou Krajských setkání. Letošní lze považovat – vzhledem k více než tisícům návštěvníků – za úspěšná, i když se netradičně konají ve volebním roce."

„Zejména lázeňská část Karlových Varů se často dostává do hledáčku kritiků v souvislosti s nápisy v azbuce“, říká primátor Karlových Varů Petr Kulhánek a dodává: „Jsem proto rád, že v Poslanecké sněmovně už je návrh novely zákona, která má obcím umožnit regulovat cizojazyčné nápisy vlastní vyhláškou. Snažíme se o rovnoprávnost českého jazyka tak, aby reklamní nápisy, poutače, vývěsní štíty apod. vždy začínaly českým nápisem srovnatelným co do velikosti i významu s textem cizojazyčným.“ Návrh na regulaci cizojazyčných nápisů kromě Karlových Varů podpořily například také Praha, Hradec Králové, Děčín nebo Jihlava.  

V Karlovarském kraji rovněž upozorňují na problémy související s novými pravidly pro prodej alkoholu. Podle novely zákona musely do letošního 17. dubna o koncesi na prodej alkoholu nově požádat i spolky, pokud pravidelně jednou za rok pořádají akci spojenou s prodejem alkoholu, například ples. Mnoho spolků o této povinnosti vůbec nevědělo a řada z těch, co to ví, chce raději své akce uzavřít pro veřejnost, aby se vyhnula komplikacím. Výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Jana Vildumetzová říká: „Pokud si obce nejsou jisté, jak to je s aktuální legislativou, mohou se obrátit na Právní poradnu Svazu. Evidujeme také podněty a dotazy týkající se koncese pro prodej alkoholu včetně toho, že některé spolky chtějí kvůli novým pravidlům úplně přestat pořádat své akce. Je to škoda, často jsou právě spolky jedinými nositeli kulturního a společenského dění v obcích.“ 

Nová koncese na prodej alkoholu podle aktuálních údajů karlovarského magistrátu dosud chybí řadě podnikatelů. Pokud však bez ní, stejně jako spolky, budou prodávat alkohol, hrozí jim pokuta i v řádu statisíců. Případným prodejem a distribucí alkoholu bez příslušné koncese by se dopouštěli neoprávněného podnikání.

Významným tématem Karlovarského kraje je také dostavba rychlostní silnice R6 mezi Karlovými Vary a Prahou. V této souvislosti hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný mimo jiné nabídl spolupráci Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) při výkupu pozemků. „Bylo by dobré společným postupem ve spolupráci krajů a obcí dotáhnout přípravu staveb do úspěšného konce, například co se týče výkupu pozemků“, říká hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný a dodává: „Pokud by hrozilo vyvlastnění, budeme samozřejmě jednat se starosty a dalšími hejtmany, aby nic nebránilo zahájení stavby dalších částí silnice. Starostové obcí po trase R6 kromě toho před časem napsali dopis prezidentu Miloši Zemanovi, v kterém na něj apelovali, aby se zasadil o dostavbu R6.“

Podle ŘSD na výkupy a zpracování projektové dokumentace staveb dalších úseků komunikace R6 od Karlových Varů směrem na Prahu vyčerpali silničáři v loňském roce kolem 48 milionů korun a letos mají k dispozici 60 milionů. K celkové dostavbě komunikace je třeba dokončit 12 úseků o délce kolem 82 kilometrů. V současné době se na R6 ve směru z Karlových Varů na Prahu buduje úsek Lubenec – Bošov.