15.04.2021

Dva dny praktických informací

Praha, 15. dubna 2021 Letošní Krajská setkání (KS), každoroční tradiční akce Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR), vyvrcholila ve čtvrtek 15. 4. 2021 druhým dnem naplněným opět odbornými informacemi pro účastníky, starosty a starostky.

Dnešním dnem se završila letošní tradiční akce Svazu měst a obcí ČR, kterou jsou Krajská setkání. Z důvodů dodržování opatření pandemického zákona byla účastníkům nabídnuta on-line verze, tedy živý přenos s možností připojení i možností pokládat dotazy. Záznamy z obou dnů budou na webových stránkách Svazu k dispozici i nadále.

Oba dny vítala vzdáleně přítomné výkonná ředitelka Kanceláře Svazu Radka Vladyková společně s moderátorkou Michalou Hergetovou. V úterý je také pozdravil František Lukl, předseda Svazu a starosta města Kyjov.

Poděkoval starostkám a starostům za jejich práci i za jejich podporu svým občanům v této těžké době. Také zareagoval na nedávné nepravdivé výroky ze strany některých vládních představitelů.

„Víte, že je nám vyčítáno, že jsme loni málo utráceli, domnívám se ale, že opak je pravdou. Nicméně, my na rozdíl od státu, každou korunu, než ji vydáme, dvakrát obrátíme. Své obce řídíme jako pospolitosti, jako své rodiny. Loni rodiny, domácnosti uspořily meziročně o 12 % více než v předchozím období, u obcí to bylo o 6 % více,“ uvedl a pokračoval, „Obce a samosprávy jsou tedy věrným obrazem společnosti a rodin, není možné, aby stát pohlížel na samosprávy z hlediska jen jednoho čísla, kolik mají samosprávy uloženo v bankách. V příštím roce končí funkční volební období a budeme chtít své projekty, na kterých jsme tvrdě pracovali, realizovat. Musíme mít i našetřeno na předfinancování projektů a také musíme myslet na doby horší, které jistě nastanou.

Návrhy bez analýz, závěry bez souvislostí, zkratky a unáhlená zobecnění, to není pouze recept, který v poslední době vidíme na pandemii, to je bohužel i pohled exekutivy na nás, obce a města.

Zmiňme jen průběh přípravy návrhu stavebního zákonu. Je až hanebné, jakým způsobem dochází k finalizaci podoby stavebního zákona v naší zemi.

V minulém roce jsme dohodli kompromis, dokázali jsme, že není chybou stavebních úřadů (SÚ), ale spletí veřejných zájmů a samozřejmě i dotčených orgánů státní správy (DOS), jakým způsobem probíhá stavební řízení.

Nicméně i nadále věřím, že rozumný kompromis, na kterém jsme se loni domluvili, bude nakonec akceptován.“

 

První den nabídl Svaz řadu informací z práce Kanceláře Svazu a novinek z legislativy, které pro účastníky připravili svazoví experti. O vyjednávání podmínek nového dotačního období na evropské úrovni informovala Monika Štěpánová, ředitelka Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů.

Pravidelné legislativní okénko si připravila ředitelka Sekce legislativní a právní Ivona Mottlová. Připomněla naše výhrady k návrhu stavebního zákona, ale zdůraznila i další právní aspekty aktuální legislativy důležité pro práci starostů a starostek.

Dan Jiránek, ředitel Sekce pro projekty a inovativní přístupy, připravil přehled nabídky bezplatného vzdělávání, které pro zájemce z řad zastupitelů i úředníků samospráv nabízí například projekt ESO i informace dalších vzdělávacích aktivit Svazu.

Mezi hosty, kteří přijali naše pozvání a připravili si první den Krajského setkání pro sledující přehled výstupů práce svých ministerstev týkajících se činnosti územně samosprávných celků, byli náměstek pro řízení Sekce regionálního rozvoje Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) David Koppitz, který hovořil o nejrůznějších dotačních titulech MMR pro obce a občany v roce 2021 a dalších obdobích. Přidal i zajímavé informace z resortu, např. o digitálních poplatcích, podpoře turismu či programech územní spolupráce.

Mezi dalšími byli i představitelé Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Zuzana Jentschke Stöcklová, náměstkyně pro řízení Sekce podpory seniorů, a David Pospíšil, ředitel Odboru sociálních služeb a sociální práce, kteří přinesli ve své prezentaci účastníkům informace k nastavení systému sociálních služeb v roce 2021 plus, včetně jejich financování (aktuální vývoj okolo novely z. č. 108/2006 Sb.). Mluvili i o systému financování sociální práce na obcích a jeho budoucí podobě nebo o možnosti obcí při péči o seniory v době pandemie.

Posledním zástupcem ministerstev byl Jan Kříž, náměstek pro řízení sekce fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů z Ministerstva pro životní prostředí.

 

Ve čtvrtek, tedy druhý den KS, pokračoval přísun relevantních a praktických informací, tentokrát se mluvilo zejména o nastavení podmínek odpovědného zadávání veřejných zakázek, tedy o často zmiňovaném paragrafu 6, který zavedl pro veřejné zadavatele povinnost odpovědně zadávat.

 

Aktuální problémy zadavatele zmiňovali ve svých prezentacích jak Petr Mlsna, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), tak i zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Leona Gergelová Šteigrová, vedoucí oddělení veřejných zakázek MPSV, Eva Chvalkovská, expertka pro odpovědné veřejné zadávání MPSV a další. Účastníci KS se mohli seznámit i s konkrétními příklady dobré praxe, města Příbram a Jičín se podělila o své praktické zkušenosti s odpovědným zadáváním veřejných zakázek.

Přehled novinek v oblasti voleb, dozoru a kontroly veřejné správy si připravili Tomáš Jirovec, zástupce ředitele Odboru voleb, a Miroslav Veselý, ředitel Odboru veřejné správy, dozoru a kontroly MV, pověřen řízením.

Jak na třídící slevu či jak posílit motivaci občanů k třídění odpadu radili zástupci Ministerstva životního prostředí Berenika Peštová, náměstkyně pro řízení Sekce technické ochrany životního prostředí, a Štěpán Jakl, vrchní ministerský rada.

Vodovody a kanalizace a pravidla pro tvorbu finančních prostředků obnovy vlastníků vodohospodářského majetku, velice důležité téma pro starosty a starostky, přinesl Aleš Kendík, náměstek pro řízení Sekce vodního hospodářství Ministerstva zemědělství.

 

 

Ani o prezentaci svazové právní poradny naši sledující nepřišli, Lukáš Váňa ji opět v krátkosti představil a zmínil, že ji již využívá přes tři tisíce obcí.

Oba dny se také mohli všichni zájemci ptát na nejrůznější právní kličky, na které při své práci v samosprávě narazí či narazili.

Ani o klasickou soutěž a výzkum Města pro byznys nebyli sledující ochuzeni, její organizátor David Pavlát vysvětlil její letošní průběh.

Na závěr bychom také chtěli poděkovat za velkou podporu generálnímu partnerovi letošních Krajských setkání ČEZ ESCO, hlavním partnerům České spořitelně a společnosti EKO-KOM i partnerům, kterými letos byly společnosti I-TECH Czech, EPSON, ASEKOL, SECO, Institutu URMO i MPSV a společnosti Communa.