06.10.2014

Do konce tohoto týdne mohou lidé podepsat petici za veřejný pořádek a sociální stabilitu

Na 1 800 lidí z celé České republiky už podepsalo petici za veřejný pořádek a sociální stabilitu. Připojit se k ní může každý, a to do pátku 10. října. V pondělí 20. října chce vedení Svazu na jednání s vládou petici předat premiérovi.

Na 1 800 lidí z celé České republiky už podepsalo petici Svazu měst a obcí ČR. Dokumentem, který je určený vládě, poslancům a senátorům, apelují nejen představitelé samosprávy na zákonodárce, aby zajistili veřejný pořádek a sociální stabilitu. Připojit se k petici může až do pátku 10. října 2014 každý občan. Předseda Svazu Dan Jiránek ji chce předat premiérovi Bohuslavu Sobotkovi na jednání s vládou, které je plánované na 20. října 2014.

„Petice se týká šesti základních oblastí - vymahatelnosti práva, přestupků, výkupu kovů, sociálního bydlení, sociálních dávek a zaměstnanosti. Tedy často diskutovaných, nikoliv však řešených témat, u kterých Svaz dlouhodobě upozorňuje a apeluje na nezbytnost rychlé změny tak, aby se lidem bezpečně a lépe žilo v sociálním smíru“, říká předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodává: „Petici jsme symbolicky spustili 21. srpna a jsme rádi, že ji už podpořila například statutární města v Ústeckém kraji, mnoho podepsaných petičních archů přišlo také z Andělské Hory, Desné, Jablonce nad Nisou, Chlumce nad Cidlinou atd.“

Celkem už Svaz měst a obcí ČR obdržel více než 180 podepsaných petičních archů. Dá se předpokládat, že řada dalších dorazí tento týden, který je poslední, kdy lidé mohou dát najevo podporu petici. Termín pro zasílání, který Svaz stanovil, je 10. října 2014.

„Máme informace, že tento týden by měly přijít podepsané archy z velkých měst, kde jsou petice pro širokou veřejnost k dispozici na podatelnách a na informačních přepážkách“, říká místopředseda Svazu měst a obcí ČR Jan Mareš a dodává: „Samozřejmě platí, že čím více lidí vyjádří souhlas s iniciativou Svazu, tím větší důraz bude petice mít. Považujeme za nezbytné tak, jak je v petici napsáno, aby vláda a Parlament České republiky podnikly veškeré nutné kroky k rychlému a efektivnímu řešení dlouhodobě neřešených otázek z oblasti veřejného pořádku a sociální sféry, které jsou jednou z příčin zvýšeného sociálního napětí na území měst a obcí České republiky.“

V petici tak mimo jiné města a obce konkrétně požadují, aby byly některé opakované přestupky kvalifikovány jako trestný čin. Týká se to například přestupků proti majetku nebo občanskému soužití. Také je nutné zabývat se výkupem kovů - současná odpadová legislativa totiž bohužel efektivně neřeší problémy s odcizenými barevnými kovy a železem. Rovněž by stát měl - ve spolupráci s územní samosprávou – proto, aby se lidé dostali z obtížné sociální situace a nedocházelo k jakémusi začarovanému kruhu, efektivně využívat nástroje pro zvýšení zaměstnanosti.

Petice, kterou najdete na webové adrese http://www.smocr.cz/cz/nase-akce/jine/petice-ve-veci-reseni-problematiky-verejneho-poradku-a-socialnich-zalezitosti.aspx, je dostupná ve Svazu měst a obcí ČR a k dispozici na všech členských městech a obcích. Po ukončení podpisové akce ji petiční výbor předá vládě a Parlamentu ČR.