31.10.2022

Perspektivy a přenos transformační zkušenosti ve vztahu k odolnosti samospráv

Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) Vás srdečně zve na konferenci konanou 4. 11. 2022 v Liberci v hotelu Zlatý lev.

Svaz měst a obcí ČR pod záštitou ministra zahraničních věcí Jana Lipavského připravil projekt „Odolná samospráva a veřejná správa v zemích Východního partnerství“, který je oficiální doprovodnou akcí v rámci letošního předsednictví České republiky v Radě EU.

SMO ČR inicioval tento projekt s cílem podpořit přenos zkušeností ze zemí EU směrem k samosprávám v zemích tzv. Východního partnerství. Na pozvání Svazu se projektových aktivit zúčastní početná delegace zástupců samospráv z Ukrajiny, Moldavska a Gruzie. 

 Konference Perspektivy a přenos transformační zkušenosti ve vztahu k odolnosti samospráv bude věnována tématu odolnosti vybraných zemí Východního partnerství, tedy Ukrajiny, Gruzie a Moldavska na lokální úrovni, a to několika aktuálně relevantním aspektům: Kompetencím a připravenosti krizového řízení.

Obce jsou totiž v první linii při řešení pandemických situací, migračních vln, jako je ta současná způsobená válkou na Ukrajině, nebo problémů se zajištěním dodávek vody, elektřiny či plynu. Energetická soběstačnost a boj s klimatem pro zvýšení odolnosti je dalším tématem, v aktuálním kontextu válečného konfliktu je energetická transformace kombinací výzev a příležitostí. Také rekonstrukce Ukrajiny bude generační výzvou a nákladnou investicí do budoucnosti. Její podoba a rozsah budou záviset na výsledku války a bezpečnostním prostředí. Může se proměnit v jedinečnou příležitost, pokud budou stanoveny správné priority. Již dnes víme, že vedle obnovy infrastruktury je nutná hluboká transformace demokratických institucí s ohledem na proces přistoupení k EU.

Posledním z témat bude přenos zkušeností s procesem decentralizace v České republice, v Gruzii, Moldavsku i na Ukrajině, kdy se ukazuje, že při řešení neočekávaných krizových situací, poskytování humanitární pomoci, ochraně civilního obyvatelstva a zajištění fungování během agrese hraje úspěšná decentralizace zásadní roli.

Na konferencí vystoupí například starosta Kyjeva Vitalii Klitschko, zástupkyně primátora města Lvova paní Iryna Maruniak, starosta gruzínského města Zugdidi Sandro Sordía, které je dáváno za příklad tzv. zelené tranzice, dále vystoupí například primátor moldavského města Stefan Voda Vladislav Cociu. Za Českou republiku vystoupí například hejtman libereckého kraje Martin Půta, primátor města Liberce Miroslav Zámečník, náměstek ministra pro evropské záležitosti Jaroslav Kurfuerst z Ministerstva zahraničních věcí, či Radka Vladyková, výkonná ředitelka SMO ČR. Na konceptu a organizaci celého komplexního projektu se významně podílel Pavel Branda, místostarosta obce Rádlo, předseda Zahraniční komise Svazu a člen Předsednictva Výboru regionů CORLEAP, který se bude na tiskové konferenci věnovat tématu krizového řízení.

 

Srdečně vás tímto zveme k účasti na konferenci a zároveň nabízíme možnost osobních, individuálních rozhovorů se starostkami, starosty a primátory ukrajinských města a obcí a dále také gruzínských a moldavských samospráv. Českou republiku při této příležitosti navštíví například Anatolii Fedoruk, starosta města Buči, ve kterém se během měsíční okupace v březnu tohoto roku odehrál brutální masakr civilistů ruskými jednotkami. Přijede také starostka města Kalanchak u Krymského poloostrova paní Svitlana Fomina, která navzdory přímému fyzickému nebezpečí – starostové byli jedním z prvních cílů okupantů – převzala odpovědnost za svou komunitu, vykonávala svou činnost z úkrytu ve svém domě, spolu se svým manželem zachraňovala ukrajinské vojáky, kteří byli ve smrtelném nebezpečí. Také další hosté představují silné příběhy a mohou přiblížit aktuální situaci v regionu.

Podrobný program a veškeré další informace ke konferenci najdete na www.smocr.cz, program konference zasíláme rovněž v příloze této pozvánky.

 

Kromě individuálních rozhovorů s našimi hosty se na otázky spojené s Východním partnerstvím můžete také zeptat již ve čtvrtek, 3. listopadu 2022, na tiskové konferenci ve 13:10 v Hotelu Zlatý Lev v Liberci, kde Vám budou odpovídat pan Martin Půta - hejtman Libereckého kraje, primátor Olomouce a místopředseda SMO ČR pan Miroslav Žbánek, dále člen předsednictva CORLEAP a předseda zahraniční komise SMO ČR pan Pavel Branda. Za Výbor regionů dále vystoupí primátorka Gdaňsku, paní Aleksandra DULKIEWICZ a také pan Zurab ABASHIDZE, spolupředseda CORLEAP a místopředseda městského zastupitelstva Tbilisi (GE).

Zvláštním hostem tiskové konference bude starosta těžce zkoušené Buči pan Anatolii Fedoruk (UA).

 

Svou účast na konferenci prosím potvrďte do středy 2.11.2022 na e-mail:  kockova@smocr.cz

 

Děkujeme.

Ing. Alexandra Kocková

Tiskový zástupce Svazu měst a obcí ČR

Tel.: 725 607 753

e-mail: kockova@smocr.cz