25.08.2022

František Lukl píše členům Svazu měst a obcí ČR

SMO ČR několikrát oslovil vládu s žádostí o pomoc při řešení energetické krize. Dosud jsme neobdrželi adekvátní odpověď, říká v dopise členům jeho předseda František Lukl.

Dnes proto odešel dopis členům SMO ČR s žádostí o poskytnutí informací, jak obce a města bojují proti nárůstu cen energií. Tato data použije Předsednictvo Svazu k další, ještě intenzivnější argumentaci.

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

posledních několik měsíců se velmi intenzivně zabýváme rekordním růstem cen energií, které mohou naprosto paralyzovat činnost našich samospráv. To, co se na podzim zdálo jako přechodný a krátkodobý problém zejména domácností, se každým dnem stává víc a víc noční můrou všech představitelů měst a obcí.

Neustále sbíráme nová a aktuální data, informace, jak s tímto fatálním nárůstem bojují nejen naši členové. Vyhodnocujeme situaci a již několikrát jsme dopisem žádali vládní činitele o pomoc.

Dostává se nám ale odpovědi, kterou známe z minulosti. Finanční situace obcí je stabilní a obce jsou schopny nárůst cen energií pokrýt vlastními příjmy.

 

Obracím se tedy na Vás všechny, členy Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) s naléhavou žádostí. Zašlete nám prosím Vaše zkušenosti s vývojem cen od dodavatelů energií, zejména uzavíráním nových kontraktů, dopadem na činnost v obcích a městech a na Vámi zřizované či založené organizace.  Vaše informace budou cenným podkladem pro naši další argumentaci směrem k vládě, která na námi vznesený apel dosud adekvátně nereagovala.

 

V pátek, 2. září 2022, se po jednání Předsednictva SMO ČR uskuteční tisková konference, na které shrneme současný vývoj a opět budeme s ještě větší intenzitou apelovat na vládu.

 

Nechceme v těžké situaci obrazně řečeno ždímat státní pokladnu, naše připomínky a návrhy jsou vedeny upřímnou snahou o překonání současné nepříjemné situace, posílení bezpečnosti naší země a její celkový rozvoj.

 

Nepochybuji, že společně dokážeme zvládnout veškeré výzvy naší doby.

 

S úctou

 

Mgr. František Lukl, MPA

předseda Svazu měst a obcí České republiky

Své reakce prosím zasílejte na e-mailovou adresu: smocr@smocr.cz